Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niejaki Calvisius Sabinus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska kopia hellenistycznej rzeźby z II wieku p.n.e. ukazująca Homera
Rzymska kopia hellenistycznej rzeźby z II wieku p.n.e. ukazująca Homera.

Seneka Młodszy, filozof i pisarz rzymski z I wieku n.e., wspomina w swoich listach Calvisiusa Sabinusa – bogatego i szanowanego Rzymianina, który miał tak bardzo słabą pamięć, że nie potrafił zapamiętać nawet imion homeryckich bohaterów. 

Calvisius chciał jednak uchodzić na bankietach za osobę wykształconą i oczytaną w związku, z czym kazał swoim niewolnikom nauczyć się na pamięć całych utworów greckich.

Każdy z nich był specjalistą z innego dzieła. Razem Rzymianin dysponował 11 niewolnikami, którzy potrafili mu w czasie szykownej kolacji „rzucić” ciekawym cytatem z utworu Homera, Hezjoda lub innych.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów