Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Artykuły

Państwo rzymskie istniało praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym bieg historii. Postanowiłem więc, że historię starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych, które niekoniecznie zawsze dotyczyć będą Wiecznego Miasta.

Zachęcam do podsyłania artykułów oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Czy starożytni Rzymianie spotkali się kiedyś z Chińczykami?

Historia świata obfituje w spotkania, a niekiedy nawet – w zderzenia – całkowicie odmiennych względem siebie cywilizacji. Najsłynniejsze bodaj przykłady takich interakcji stanowią kolonizacja i podbój tzw. Nowego Świata, czyli obu Ameryk przez Europejczyków, poczynając od samego końca XV w., inwazje koczowniczych Mongołów z w. XIII, sięgające aż po Europę Środkową i Bałkany, czy dalekie wyprawy wikingów na przełomie I i II tys., które zaprowadziły ich aż do Ameryki Północnej, gdzie natknęli się na tubylców, których poczęli określać mianem skraelingów.

Kadr z filmu Wojna imperiów (tytuł ang. Dragon Blade) z 2015 roku

Tacyt odkryty: ponowna ocena niepopularnych teorii na temat pochodzenia Żydów

Początki narodu żydowskiego były tematem dyskusji na przestrzeni dziejów, charakteryzującym się złożonością, a czasem stronniczością. W dzisiejszych czasach, uzbrojeni w liczne źródła historyczne, możemy dokładniej prześledzić etniczne korzenie. Jednak na początku, zwłaszcza w okresie klasycznym, historycy zmagali się z wyzwaniem rozwikłania tej zagadki. Tacyt, wybitna postać historyczna, zagłębia się w tę kwestię w swoim znaczącym dziele Dzieje, księga V, powstałym około 110 roku n.e. W tej narracji Tacyt bada różne teorie i możliwe interpretacje pochodzenia Żydów, w tym te mniej podkreślane, które oferują intrygujące, klasyczne perspektywy. Chociaż często przytacza się ostateczne wyjaśnienie Tacyta, te mniej znane interpretacje zapewniają zniuansowany i złożony obraz klasycznej myśli na temat exodusu Żydów, dodając interesującą warstwę do zapomnianej przeszłości.

Zdjęcie przedstawia współczesną Jerozolimę, miejsce wspomniane w artykule, które ma historyczny związek z narodem żydowskim

Dwóch cesarzy na jednym tronie: Pupien i Balbin

W Cesarstwie Rzymskim w III w. n.e. wiele razy dochodziło do uzurpacji tronu i panowania kilku cesarzy jednocześnie. Pewnego dnia w 238 r. zdarzył się w Rzymie jednak wypadek nadzwyczajny. Senat wybrał jednocześnie dwóch cesarzy i nakazał im panować wspólnie. Kim było tych dwóch znamienitych ludzi?

Cesarze Pupien i Balbin na rzymskich monetach

Zwierzęta domowe starożytnych Rzymian

Niemal wszyscy lubią zwierzęta. Większość z nas zapewne kiedyś miała, lub obecnie ma jakieś swoje zwierzątko domowe. W tej kwestii niemal nie różnimy się od antycznych Rzymian, którzy również posiadali swoich zwierzęcych przyjaciół i to nie tylko tych, które są dziś najpopularniejsze jak psy czy koty, ale również papugi, węże, lwy, niedźwiedzie czy nawet małpy.

Fresk przedstawiający ptaka, Willa cesarzowej Poppei, Torre Annunziata, Włochy

Rzym 2.0, czyli jak renesans odkrył starożytność na nowo

Gdy w 476 roku germański wódz Odoaker zdetronizował nieletniego cesarza Romulusa Augustusa, Cesarstwo Rzymskie w praktyce przestało istnieć. Wraz z tym wydarzeniem wiele dokonań starożytności przepadło – niektóre bezpowrotnie, inne popadły w zapomnienie na  setki lat. Dopiero z nastaniem renesansu w europejskich społecznościach przyszły na tyle poważne zmiany, iż na szerszą skalę znów zwrócono się w stronę osiągnięć dawnych Rzymian. Jakie zatem były przyczyny oraz następstwa renesansu?

Posąg Antinousa

Jak dużo wiesz o cesarzach rzymskich? [QUIZ]

Historia antycznego Rzymu to ponad 1000 lat ciągłości organizmu państwowego, który swoje początki miał jako mała osada w środkowej Italii, nad Tybrem. Tym jednak, co interesuje zazwyczaj najbardziej, jest czas rządów cesarzy rzymskich, z którymi związane są liczne wydarzenia, a przede wszystkim skandale. Sprawdź jak wiele wiesz o rzymskich cesarzach!

Kaligula

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów