Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dziadkowie cesarza Nerona – Agrypina Starsza, Germanik

Cywilizacja określana mianem starożytnego Rzymu, powstała blisko trzy tysiące lat temu na terenie Rzymu, obecnej stolicy Włoch. Choć Rzym nadał imię całemu państwu, samo miasto było jedynie częścią Imperium Rzymskiego, które w ciągu wieków rozrosło się w jedno z największych państw w historii świata. Miasto Rzym pozostało jednak jego ośrodkiem i wszystkie drogi imperium właśnie do niego prowadziły.

Okres wczesnego cesarstwa w starożytnym Rzymie, a przede wszystkim postacie z nim związane, których postawy budziły podziw współczesnych, a także późniejszych pokoleń, bardzo mnie interesują, i dlatego stanowią temat wielu moich prac.

Tą pracę poświęciłam dwóm postaciom: Agrypiny Starszej i Germanika, rodzicom Agrypiny Młodszej (późniejszej matki cesarza Nerona), Gajusza (późniejszego cesarza Kaliguli).

Germanik urodziÅ‚ siÄ™, jak podajÄ… nam źródÅ‚a historyczne w 15 r. p.n.e. ByÅ‚ synem Druzusa Starszego i wnukiem Liwii. ZostaÅ‚ adoptowany przez panujÄ…cego wówczas cesarza Tyberiusza. W 15 i 16 roku „Germanik prowadziÅ‚ walki z Germanami (stÄ…d przydomek), potem Tyberiusz przeniósÅ‚ go do prowincji wschodnich z wÅ‚adzÄ… zwierzchniÄ… nad wszystkimi prowincjami Bliskiego Wschodu”1. Germanik wÅ‚Ä…czyÅ‚ do Imperium Rzymskiego KommagenÄ™ i KappadocjÄ™. WystÄ™powaÅ‚ on jako mówca przed sÄ…dem, pisaÅ‚ wiersze w obu jÄ™zykach i przetÅ‚umaczyÅ‚ Fenomena Arata, astronomiczny poemat dydaktyczny2. ZmarÅ‚ w 19 roku w Armenii otruty prawdopodobnie przez Pizona z rozkazu Tyberiusza.

Agrypina Starsza żyła od 14 r. p.n.e. do 33 r. n.e., była córką Marka Wipsaniusza Agrypy i Julii Starszej.

Mając lat 19 została żoną. Urodziła mu sześcioro dzieci: Nerona, Druzusa, Gajusza (późniejszego cesarza Kaligulę), Agrypinę Młodszą (późniejszą matkę cesarza Nerona), Druzyllę i Liwillę.

Agrypina Starsza towarzyszyła Germanikowi we wszystkich wyprawach wojennych zarówno tych do Germanii, Galii, jak i tych na Bliski Wschód.

Po Å›mierci cesarza Augusta, Germanikowi, który przebywaÅ‚ wraz ze swojÄ… żonÄ… AgrypinÄ… StarszÄ… w Galii, powierzono dowództwo nad wszystkimi tamtejszymi legionami. Dowództwa tego nie sprawowaÅ‚ bezpoÅ›rednio, ponieważ nie wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ z zdziaÅ‚aniami wojennymi. ByÅ‚a to praca raczej cywilnego administratora, niż żoÅ‚nierza. Germanik ustalaÅ‚ cenzusy majÄ…tkowe mieszkaÅ„ców Galii – sporzÄ…dzaÅ‚ listy wÅ‚aÅ›cicieli wraz z sumÄ… ich dochodów, aby ustalić wysokość podatków. Na wieść o Å›mierci cesarza Augusta wybuchÅ‚ bunt w legionach, które byÅ‚y gotowe obwoÅ‚ać Germanika cesarzem. Duże niebezpieczeÅ„stwo stanowiÅ‚y także w tym czasie pokonane wczeÅ›niej przez Germanika plemiona germaÅ„skie. Plemiona te bowiem mogÅ‚y zagrozić prowincji rzymskiej korzystajÄ…c z zamieszek. WedÅ‚ug Tacyta „Niebezpieczna wydawaÅ‚a siÄ™ surowość, haÅ„biÄ…ce ustÄ™pstwo: czyby siÄ™ nic, czy też wszystko żoÅ‚nierzom przyznaÅ‚o, paÅ„stwo byÅ‚oby zagrożone”3. Germanikowi udaÅ‚o siÄ™ dziÄ™ki swemu osobistemu prestiżowi i ostrożnoÅ›ci jakÄ… zachowaÅ‚, oraz różnym ustÄ™pstwom wobec żoÅ‚nierzy, częściowo uciszyć bunt. Kiedy jednak przybyli wysÅ‚annicy senatu rzymskiego bunt wybuchÅ‚ na nowo. Wówczas to, Germanik postanowiÅ‚ wysÅ‚ać w bezpieczne miejsce swojÄ… żonÄ™ AgrypinÄ™ StarszÄ…, która ponownie oczekiwaÅ‚a dziecka i malutkiego synka – Gajusza. Nie byÅ‚o to jednak Å‚atwe. Tak przedstawiÅ‚ nam tÄ… sytuacjÄ™ Tacyt: „WÅ›ród tej grozy poÅ‚ożenia ganiÄ… wszyscy Germanika, że nie udaje siÄ™ do górnej armii, gdzie znalazÅ‚by posÅ‚uszeÅ„stwo i przeciw buntownikom pomoc; dość już i nadto zwalnianiem ze sÅ‚użby, przyznawaniem datków pieniężnych i Å‚agodnymi uchwaÅ‚ami pobÅ‚Ä…dzono. Albo jeżeli dlaÅ„ wÅ‚asne życie maÅ‚o jest warte, dlaczegóż malutkiego syna, dlaczego brzemiennÄ… małżonkÄ™ wÅ›ród szalejÄ…cych i wszelkie prawo ludzkie gwaÅ‚cÄ…cych żoÅ‚nierzy trzyma? Tych przynajmniej powinien dziadkowi i paÅ„stwu wrócić”4.

Po dÅ‚ugich namowach udaÅ‚o siÄ™ jednak przekonać Germanikowi swojÄ… żonÄ™ AgrypinÄ™ StarszÄ…, aby opuÅ›ciÅ‚a obóz legionów. PoczÄ…tkowo jednak nie chciaÅ‚a wyjechać, gdyż oÅ›wiadczaÅ‚a „że od boskiego Augusta pochodzi i w obliczu niebezpieczeÅ„stw nie chce siÄ™ wyrodnÄ… okazać”5. UczyniÅ‚a to ze wzglÄ™du na dziecko, przyszÅ‚ego cesarza KaligulÄ™. I na to, iż oczekiwaÅ‚a narodzin nastÄ™pnego. Wyjazd jej zmartwiÅ‚ i rozgniewaÅ‚ żoÅ‚nierzy. Spowodowane byÅ‚o to tym, iż Agrypina Starsza wyjeżdżaÅ‚a z obozu bez eskorty, tylko pod opiekÄ… plemienia galijskiego Trewirów, do którego siÄ™ udawaÅ‚a. Å»oÅ‚nierze prosili jÄ…, aby wróciÅ‚a. Wówczas wyszedÅ‚ do nich Germanik, który jak podaje Tacyt, tak do nich przemówiÅ‚: „Ani małżonka, ani syn nie sÄ… mi drożsi od ojca i ojczyzny; lecz jego – wÅ‚asny majestat, paÅ„stwo rzymskie pozostaÅ‚e wojska obroniÄ…; mojÄ… żonÄ™ i moje dzieci, które dla waszej sÅ‚awy chÄ™tnie Å›mierci ofiarowaÅ‚bym, teraz z dala od szalejÄ…cych usuwam, aby bez wzglÄ™du na to, jaka jeszcze zbrodnia z waszej strony zagraża, moja jedynie krew jÄ… zmazaÅ‚a i żeby zabicie prawnuka Augusta, zamordowanie synowej Tyberiusza was jeszcze bardziej winnymi nie uczyniÅ‚o”6. Z wygÅ‚oszonej mowy Germanika wynikaÅ‚o, że jego żona zostanie z synem w mieÅ›cie Trewirów, aż do rozwiÄ…zania.

Ostatecznie wyjazd z obozu Agrypiny, żony Germanika, wraz z synem przyczynił się do tego, iż w obozie zapanowała znowu dyscyplina. Żołnierze obiecali Germanikowi posłuszeństwo, a on im szybki powrót do obozu swojej żony.

Stłumienie buntu w legionach, a przede wszystkim odmowa Germanika zostania cesarzem – spotkały się z przychylnością panującego Tyberiusza. W nagrodę mianował go głównodowodzącym armią Renu. W wyniku nominacji Germanik został przeniesiony do miasta Ubiów, zamieszkałego przez plemię germańskie, które zdobył we wcześniejszych walkach. Tam odtąd znajdowała się jego kwatera. Po krótkim czasie, zgodnie z obietnicą jaką Germanik dał żołnierzom, dołączyła do niego jego żona Agrypina Starsza.

W tym właśnie mieście Ubiów narodziła się córka Germanika i Agrypiny Starszej – Agrypina Młodsza. Mała Agrypina, starsza córka Germanika, w przodkach z rodu Tyberiusza, była bratanicą Klaudiusza, którego później poślubiła, i siostrą Kaliguli. Później została matką Nerona7.

NieodÅ‚Ä…czna towarzyszka Germanika, Agrypina Starsza, towarzyszyÅ‚a mężowi, jak już wspominaÅ‚am wczeÅ›niej, we wszystkich wyprawach wojennych. ByÅ‚a ona także z nim, kedy prowadziÅ‚ walki za Renem z Arminiuszem, który wczeÅ›niej pokonaÅ‚ Rzymian w bitwie w lesie Teutoburskim. Agrypina Starsza podczas tej podróży wykazaÅ‚a siÄ™ niezwykÅ‚Ä… odwagÄ…. Kiedy legiony jej męża dÅ‚ugo nie wracaÅ‚y z wyprawy przeciwko Germanom i rozeszÅ‚a siÄ™ wieść „że wojsko osaczone, a wroga gromada Germanów na GaliÄ™ ciÄ…gnie”8 – postanowiono w panice zerwać most na Renie, aby uniemożliwić im najazd. W realizacji tego planu przeszkodziÅ‚a im Agrypina Starsza. „Wielkoduszna ta niewiasta przejęła na siebie w owych dniach obowiÄ…zki wodza i rozdzielaÅ‚a miÄ™dzy żoÅ‚nierzy szaty i bandaże, o ile który byÅ‚ w potrzebie albo zraniony. Podaje Gajusz Pliniusz, historyk wojen germaÅ„skich, że staÅ‚a ona u przyczółka mostu, pochwaÅ‚y i dziÄ™kczynienia powracajÄ…cym legionom skÅ‚adajÄ…c”9. Zachowaniem tym, żona Germanika wzbudziÅ‚a wobec siebie niechęć i podejrzenia cesarza Tyberiusza, który baÅ‚ siÄ™ jej popularnoÅ›ci wÅ›ród żoÅ‚nierzy. PamiÄ™taÅ‚ on bowiem jak wczeÅ›niej jej odejÅ›cie doprowadziÅ‚o do stÅ‚umienia buntu w obozie. TwierdziÅ‚ Tyberiusz że „nic wodzom nie pozostaje, skoro niewiasta manipuÅ‚y musztruje, do chorÄ…gwi podchodzi, podarków próbuje, jak gdyby za maÅ‚o jeszcze o wzglÄ™dy zabiegaÅ‚o obnoszÄ…c syna wodza w prostym odzieniu żoÅ‚nierskim i każąc go Cezarem KaligulÄ… nazywać”10. PanujÄ…cego cesarza Tyberiusza bardzo niepokoiÅ‚a popularność Agrypiny Starszej, bowiem ta „kobieta stÅ‚umiÅ‚a powstanie, którego imiÄ™ cesarza pohamować nie mogÅ‚o”11.

Po zwyciÄ™skiej kampanii w Germanii, Germanik zostaÅ‚ odwoÅ‚any. Kiedy wracaÅ‚ do Rzymu z żonÄ… i piÄ™ciorgiem dzieci „wyszÅ‚y mu naprzeciwko wszystkie kohorty pretorianów, aczkolwiek dwie tylko wyjść miaÅ‚y wedÅ‚ug polecenia, a lud rzymski wszelakiej pÅ‚ci, wieku, stanu, wylegÅ‚ tÅ‚umnie aż do dwudziestego kamienia milowego”12.

WspaniaÅ‚emu wodzowi Germanikowi i jego rodzinie nie byÅ‚o dane dÅ‚użej zagrzać miejsca w Rzymie. Spowodowane byÅ‚o to tym, iż rozpoczynaÅ‚y siÄ™ coraz to nowsze bunty w legionach na Bliskim Wschodzie. Cesarz Tyberiusz wobec tych niepokojÄ…cych wieÅ›ci przekazaÅ‚ wyższÄ… wÅ‚adzÄ™ i dowództwo nad namiestnikami prowincji Bliskiego Wschodu Germanikowi. Tyberiusz twierdziÅ‚ „że jedynie roztropność Germanika zdoÅ‚a ruchawki na Wschodzie uspokoić, bo jego wÅ‚asny wiek ma siÄ™ ku schyÅ‚kowi”13. Tak jak we wszystkich poprzednich wyprawach wojennych, tak i teraz towarzyszyÅ‚a Germanikowi jego żona Agrypina Starsza wraz z dziećmi. W tym samym czasie cesarz Tyberiusz odwoÅ‚aÅ‚ z Syrii jej namiestnika „Kretyka Sylanusa spokrewnionego z Germanikiem przez córkÄ™, która zarÄ™czona byÅ‚a z najstarszym jego synem Neronem”14. Nowym namiestnikiem Syrii mianowaÅ‚ Gneusza Pizona „czÅ‚owieka o gwaÅ‚townym charakterze, nie znajÄ…cego subordynacji, który hardość po swoim ojcu Pizonie odziedziczyÅ‚”15. Podczas pobytu rodziny Germanika na Bliskim Wschodzie doszÅ‚o do konfliktu pomiÄ™dzy nim, a Pizonem – nowym namiestnikiem Syrii. ChodziÅ‚o tu o zatargi kobiece, pomiÄ™dzy ich żonami. Jak podaje Tacyt „PlancynÄ™ niewÄ…tpliwie namówiÅ‚a Augusta, aby kobiecÄ… zazdroÅ›ciÄ… AgrypinÄ™ przeÅ›ladowaÅ‚a”16. Plancyna – żona Pizona nienawidziÅ‚a Agrypiny Starszej. WynikaÅ‚o to z tego, iż należaÅ‚a do stronników rodzonego syna Tyberiusza – Druzusa, a „Agrypina, pÅ‚odnoÅ›ciÄ… i dobrÄ… sÅ‚awÄ… nad LiwiÄ…, żonÄ… Druzusa górowaÅ‚a”17. Niechęć Pizona i jego żony do Germanika i Agrypiny Starszej ujawniÅ‚a siÄ™ bardzo wczeÅ›nie. MiaÅ‚o to miejsce już podczas ich podróży do Syrii. Germanik i Agrypina Starsza poczÄ…tkowo nie zwracali uwagi na niechęć jakÄ… darzyli ich Pizon i Plancyna. To wÅ‚aÅ›nie podczas tej podróży na Lesbos „Agrypina ostatnie swe dziecko, JuliÄ™ na Å›wiat wydaÅ‚a”18.

Wrogość z jakÄ… Pizon odnosiÅ‚ siÄ™ do Agrypiny i Germanika zataczaÅ‚a coraz wiÄ™kszy krÄ…g. „Także Plancyna nie utrzymaÅ‚a siÄ™ w granicach przyzwoitoÅ›ci niewieÅ›ciej, lecz bywaÅ‚a obecna przy ćwiczeniach jazdy, manewrach kohort, miotaÅ‚a obelgi na AgrypinÄ™ i Germanika, przy czym nawet niektórzy uczciwsi żoÅ‚nierze do posÅ‚uchu w zÅ‚em gotowość swÄ… okazywali, ponieważ niejasna krążyÅ‚a pogÅ‚oska, że nie dzieje siÄ™ to bez woli cesarza”19. Z Syrii Germanik wraz z rodzinÄ… udaÅ‚ siÄ™ do Armenii. Tam na tronie osadziÅ‚ króla Artaksiasa, oraz spotkaÅ‚ siÄ™ z królem Partów Artabanusem. Jak podaje Tacyt podczas podróży na Bliski Wschód Germanik udaÅ‚ siÄ™ także do Egiptu „aby jego starożytnoÅ›ci poznać”20. Wyjazd swój i rodziny usprawiedliwiaÅ‚ „troskÄ… o prowincjÄ™: jakoż kazaÅ‚ otworzyć publiczne spichrze, zniżyÅ‚ ceny zboża i wiele miÅ‚ych ludowi praktyk wprowadziÅ‚”21. Z kolei P. Grimal twierdzi, że na decyzji Germanka „zaważyÅ‚y pierwotne racje nie majÄ…ce nic wspólnego z politykÄ…, może po prostu chęć dowiedzenia siÄ™ czegoÅ› o Å›wiÄ™tych tradycjach kraju nad Nilem”22 . PostÄ™powanie Germanika wywoÅ‚aÅ‚o oburzenie cesarza Tyberiusza. Spowodowane byÅ‚o to tym, „że wbrew zarzÄ…dzeniom Augusta bez zezwolenia cesarza wszedÅ‚ do Aleksandrii. Albowiem August miÄ™dzy innymi tajemnicami swego panowania nakazaÅ‚, żeby nikt z senatorów ani rycerzy rzymskich pierwszej rangi bez jego zezwolenia do tego kraju nie wkraczaÅ‚, i zarezerwowaÅ‚ Egipt dla siebie, bojÄ…c siÄ™, aby nikt Italii gÅ‚odem nie udrÄ™czyÅ‚, gdyby tÄ™ prowincjÄ™ i klucze do lÄ…du i do morza choćby maÅ‚Ä… zaÅ‚ogÄ… na przekór ogromnym wojskom wziÄ…Å‚ w posiadanie”23. Od tej pory Germanik byÅ‚ przeÅ›ladowany, wzmagaÅ‚y siÄ™ wobec niego intrygi, których inicjatorem byÅ‚ Pizon. W tej sytuacji peÅ‚nej napięć Germanik ciężko zachorowaÅ‚ i byÅ‚ przekonany, że wskutek trucizny zadanej mu w jakiÅ› sposób przez Pizona oraz praktyk magicznych majÄ…cych mu przynieść nieszczęście24. PrzestaÅ‚ wykonywać swoje obowiÄ…zki, nie udzielaÅ‚ audiencji, nie sprawowaÅ‚ też funkcji sÄ…dowych. TakÄ… samÄ… wersjÄ™ wydarzeÅ„ podaje Tacyt, który twierdziÅ‚ „że Pizon truciznÄ™ mu zadaÅ‚; i rzeczywiÅ›cie znajdowano na podÅ‚odze i Å›cianach domu wykopane resztki zwÅ‚ok ludzkich, formuÅ‚y czarów i przekleÅ„stw jako też imiÄ™ Germanika wyryte na oÅ‚owianych tabliczkach, na poÅ‚y spalone i umazane posokÄ… popioÅ‚y i inne zÅ‚oÅ›liwe gusÅ‚a, za których pomocÄ…, jak wierzÄ…, można życie ludzkie mocom podziemnym poÅ›wiÄ™cić25. Germanik odchodzÄ…c ze Å›wiata żywych byÅ‚ pewien, że przyczynili siÄ™ do tego Pizon i jego żona Plancyna. Na krótko przed Å›mierciÄ… wezwaÅ‚ do siebie swoich przyjaciół proszÄ…c ich, aby pomÅ›cili jego Å›mierć. SwojÄ… żonÄ™ AgrypinÄ™ StarszÄ… prosiÅ‚ z kolei o to „aby wyzbyÅ‚a siÄ™ buty i pochyliÅ‚a duszÄ™ przed srogoÅ›ciÄ… losu, a za powrotem do stolicy nie drażniÅ‚a potężniejszych od siebie, rywalizujÄ…c z nimi o wpÅ‚ywy”26. Pogrzeb Germanika odbyÅ‚ siÄ™ na placu publicznym w Antiochii. UrnÄ™ z jego prochami miaÅ‚a przewieźć później do Rzymu jego żona Agrypina Starsza wraz z przyjaciółmi. Jak podaje Tacyt „Pogrzeb bez wizerunków przodków i wystawnoÅ›ci uÅ›wietniÅ‚y pochwaÅ‚y i rozpamiÄ™tywanie cnót zmarÅ‚ego. Byli nawet tacy, którzy przez wzglÄ…d na jego postać, wiek, rodzaj Å›mierci, a także bliskość miejsca zgonu, porównywali los Germanika z losem Aleksandra Wielkiego”27.

Po uroczystoÅ›ciach pogrzebowych w Antiochii, Agrypina Starsza „jakkolwiek znÄ™kana żalem i chora, nie znosiÅ‚a niczego, co by mogÅ‚o jej zemstÄ™ opóźnić: wsiadÅ‚a wiÄ™c na okrÄ™ty z prochami Germanika i dziećmi”28, i udaÅ‚a siÄ™ do Rzymu. ChciaÅ‚a bowiem jak najprÄ™dzej podjąć akcjÄ™ przeciwko Pizonowi i Plancynie. Wiadomość o Å›mierci Germanika, ulubieÅ„ca ludu, przyjÄ™to w Rzymie z wielkim żalem i rozpaczÄ…. „Nie można byÅ‚o ukoić powszechnej żaÅ‚oÅ›ci ani żadnymi sÅ‚owami pociechy, ani żadnymi obwieszczeniami. TrwaÅ‚a ona jeszcze przez caÅ‚e Å›wiÄ™ta miesiÄ…ca grudnia”29. O Å›mierć Germanika podejrzewano także cesarz Tyberiusza, a także jego matkÄ™.

Moim zdaniem do śmierci wielkiego wodza rzymskiego, jakim był niewątpliwie Germanik, przyczynił się nie jak podaje nam Tacyt, czy I. Bieżuńska – Małowist, Pizon, lecz przypuszczalnie sam cesarz Tyberiusz. Pizon był bowiem w tym czasie nowo mianowanym namiestnikiem Syrii, a więc tylko posłusznym narzędziem w ręku cesarza Tyberiusza, którym ten posłużył się aby zgładzić Germanika. Pizon był podwładnym, który musiał wypełniać rozkazy swojego pana.

Z kolei cesarz Tyberiusz był, jak podają źródła zazdrosny o Germanika i zaniepokojony jego postępowaniem. Wynikało to z tego, że Germanik i jego rodzina cieszyli się dużą sympatią wśród arystokracji rzymskiej, a przede wszystkim wśród prostych ludzi.

Niechęć cesarza Tyberiusza do Germanika i jego rodziny miaÅ‚a także zwiÄ…zek z ich pochodzeniem. Germanika bowiem „w dwójnasób utożsamiaÅ‚ legitymizm wÅ‚adzy: z jednej strony jako syn Antonii MÅ‚odszej pochodziÅ‚ z krwi Oktawii, siostry Augusta, którego byÅ‚ ciotecznym wnukiem, tak jak i August byÅ‚ po kÄ…dzieli ciotecznym wnukiem boga Cezara, z drugiej zaÅ› poÅ›lubiÅ‚ przecież AgrypinÄ™ StarszÄ…, jednÄ… z córek Agrypy i Julii Starszej, córki Augusta oraz Skrybonii”30. Z tego wynikaÅ‚o, że gałąź cesarskiej rodziny przetrwaÅ‚a jedynie w Agrypinie Starszej i Germaniku – co bardzo niepokoiÅ‚o cesarza Tyberiusza.

Tyberiusz byÅ‚ bowiem tylko adoptowanym synem Augusta, „ale staÅ‚o siÄ™ to dość późno i tylko dlatego, że (Tyberiusz – V.F.Åš.) byÅ‚ ostatnim żyjÄ…cym przedstawicielem swojej generacji. BÄ™dÄ…c jedynie synem Liwii i jej pierwszego męża, Tyberiusza Klaudiusza Nerona, nie należaÅ‚ zatem bezpoÅ›rednio do rodu julijskiego”31.

Sądzę, że właśnie pochodzenie jakie miał Tyberiusz, a przede wszystkim wzrost popularności Germanika i jego rodziny, a także ich pozycja, wynikająca z pochodzenia jakie mieli (wywodzili się bezpośrednio od Augusta), o czym wspominałam wyżej, pchnęła Tyberiusza do zamordowania Germanika.

Jednocześnie uważam, że do swojej śmierci przyczynił się w jakimś stopniu sam Germanik, gdyż jego podróż do Egiptu była złamaniem prawa rzymskiego. Prawo to zabraniało, jak wiemy, bez zgody cesarza, wjazdu do tego kraju senatorom i rycerzom rzymskim pierwszej rangi. Nie dostosowanie się do tego prawa, i podróż do Egiptu przyśpieszyła tylko zbrodnicze plany cesarza Tyberiusza i ostatecznie doprowadziła do przedwczesnej śmierci tak wielkiego, uczonego i walecznego człowieka – jakim był niewątpliwie Germanik.

Tymczasem Agrypina Starsza wraz z rodzinÄ… zbliżaÅ‚a siÄ™ do brzegów Rzymu. Kiedy dotarÅ‚a do Brundyzjum, „gdzie przybywajÄ…c drogÄ… morskÄ…, najprÄ™dzej i najbezpieczniej wylÄ…dować mogÅ‚a, witaÅ‚y jÄ… tÅ‚umy. A kiedy wysiadaÅ‚a na lÄ…d z dwojgiem dzieci, trzymajÄ…c w rÄ™ku żaÅ‚obnÄ… urnÄ™, i oczy w ziemiÄ™ utkwiÅ‚a – podniósÅ‚ siÄ™ jeden jÄ™k z caÅ‚ego tÅ‚umu”32. CaÅ‚a droga Agrypiny Starszej do Rzymu odbywaÅ‚a siÄ™ wÅ›ród wylegajÄ…cych tÅ‚umów, które przyszÅ‚y oddać cześć jej i prochom jej męża Germanika. Na spotkanie Agrypinie wyjechali konsulowie, urzÄ™dnicy, którzy byli zwiÄ…zani z Germanikiem od dawna, a także rodzina. „Druzus wyjechaÅ‚ aż do Tarracyny wraz z bratem Germanika Klaudiuszem i tymi jego dziećmi, które w stolicy pozostaÅ‚y”33. Podczas uroczystego pogrzebu Germanika, ulice Rzymu peÅ‚ne byÅ‚y ludzi. UrnÄ™ z jego prochami umieszczono w grobowcu Augusta na Polu Marsowym. Z relacji Tacyta wynika, że dzieÅ„ „w którym Å›miertelne szczÄ…tki w grobowcu Augusta skÅ‚adano, byÅ‚ już to pogrążony w gÅ‚uchym milczeniu, już to wstrzÄ…sany lamentami; zapeÅ‚nione ludźmi ulice miasta, oÅ›wietlone pochodniami Pole Marsowe!”34. Podczas pogrzebu Germanika, cesarza Tyberiusza rozgniewaÅ‚a „pÅ‚omienna ku Agrypinie miÅ‚ość ludu, który, nazywajÄ…c jÄ… ozdobÄ… ojczyzny, wyÅ‚Ä…cznie prawowitÄ… krwiÄ… Augusta, jedynym dawnych obyczajów wzorem – wznosiÅ‚ rÄ™ce do nieba i bÅ‚agaÅ‚ bogów, żeby jej potomstwo zachowali i pozwolili mu wrogów swych przeżyć”35. Wynika z tego, że Agrypina Starsza cieszyÅ‚a siÄ™ bardzo dużą popularnoÅ›ciÄ… wÅ›ród wojska rzymskiego, a także wÅ›ród ludu, co niewÄ…tpliwie zawdziÄ™czaÅ‚a swojej energii i nieugiÄ™temu charakterowi.

Krótko po Å›mierci Germanika Pizon wraz z żonÄ… PlancynÄ… powróciÅ‚ do Rzymu. Nie spodziewaÅ‚ siÄ™ jednak tego, że zostanie oskarżony przez senat o spowodowanie Å›mierci Germanika. Åšledztwo prowadziÅ‚ na proÅ›bÄ™ przyjaciół Germanika sam cesarz Tyberiusz. Proces trwaÅ‚ dÅ‚ugo. Ostatecznie sÄ…dzony przez senat Pizon, zagrożony wyrokiem Å›mierci, popeÅ‚niÅ‚ samobójstwo. W swoim nieszczęściu zostaÅ‚ opuszczony także przez żonÄ™ PlancynÄ™, która „jak dÅ‚ugo wahaÅ‚y siÄ™ nadzieje Pizona, przyrzekaÅ‚a, że bÄ™dzie wspólniczka jego losu, jakikolwiek by on byÅ‚, i towarzyszkÄ… w Å›mierci, gdyby do tego doszÅ‚o. Skoro jednak na skutek tajemnych próśb Augusty otrzymaÅ‚a przebaczenie, zaczęła siÄ™ powoli od męża odsuwać i swojÄ… od jego obrony oddzielać”36. A tak przedstawiÅ‚a Å›mierć Pizona Tacyt: „Późno w noc, kiedy żona wyszÅ‚a z pokoju, każe zamknąć drzwi; o brzasku dnia znaleziono go z przebitym gardÅ‚em, a miecz leżaÅ‚ na ziemi”37. Å»ona Germanika, Agrypina Starsza nie braÅ‚a prawdopodobnie udziaÅ‚u w procesie Pizona. Nic na ten temat bowiem nie podajÄ… nam źródÅ‚a. Wynika wiÄ™c z tego, że pozostawiÅ‚a sprawÄ™ swojemu biegowi. Sama posÅ‚uchaÅ‚a ostatnich słów Germanika i odsunęła siÄ™ w cieÅ„ trwajÄ…cych wydarzeÅ„, poÅ›wiÄ™cajÄ…c siÄ™ wychowywaniu dzieci: Nerona, Druzusa, Kaliguli, Agrypiny MÅ‚odszej, Druzylii i Liwilli.

W Rzymie zaczynały się zresztą złe czasy dla środowiska dworskiego w związku z intrygami Sejana, prefekta pretorianów, który zdobył zaufanie cesarza a w gruncie rzeczy, według starożytnych pisarzy, dążył do zdobycia władzy, jako następca Tyberiusza38.

Po wzmocnieniu gwardii pretorianów Sejan „poczÄ…Å‚ siÄ™ powoli wkradać w serca żoÅ‚nierzy odwiedzajÄ…c ich, zagadujÄ…c po imieniu; zarazem sam wybieraÅ‚ setników i trybunów. Nie cofaÅ‚ siÄ™ też przed zabieganiem o wzglÄ™dy senatorów, aby swoich klientów wyposażyć w urzÄ™dy albo prowincje”39. W ten sposób Sejan chciaÅ‚ stopniowo odsunąć czÅ‚onków rodziny cesarza Tyberiusza od wÅ‚adzy. „Lecz dom panujÄ…cy peÅ‚en Cezarów, w nim syn w mÅ‚odzieÅ„czym wieku i doroÅ›li już wnukowie opóźnili jego pragnienia”40. Swój cel postanowiÅ‚ Sejan osiÄ…gnąć stopniowo. Najpierw postanowiÅ‚ zgÅ‚adzić syna Tyberiusza, a nastÄ™pnie rodzinÄ™ Germanika. Aby zabić Druzusa – syna cesarza Tyberiusza, zbliżyÅ‚ siÄ™ do jego żony Liwilli. „UdajÄ…c tedy gorÄ…cÄ… miÅ‚ość, uwiódÅ‚ jÄ… do cudzołóstwa; a skoro pierwszÄ… sromotÄ™ osiÄ…gnÄ…Å‚ – wszak kobieta, wyzbywszy siÄ™ wstydu, niczego wiÄ™cej nie zdoÅ‚aÅ‚a odmówić – budzÄ…c w niej nadziejÄ™ małżeÅ„stwa i wspólnych rzÄ…dów, skÅ‚oniÅ‚ do zabójstwa męża”41.

Ostatecznie Druzus – syn cesarza Tyberiusza zostaÅ‚ otruty przez Sejana „w 23 r. n.e.”42. Sejan „wybiera truciznÄ™, której powolne dziaÅ‚anie mogÅ‚oby przybrać pozory przypadkowej choroby. Zadano jÄ… Druzusowi przez rzezaÅ„ca Ligdusa, jak wyszÅ‚o na jaw w osiem lat później”43 .

Po śmierci Druzusa, Sejan poprosił cesarza Tyberiusza o zgodę na małżeństwo z Liwillą – wdową po Druzusie. Tyberiusz nie wyraził na to zgody, gdyż nie dowierzał, że jego syn Druzus, umarł śmiercią naturalną. Jego podejrzenia jak się okazało później były słuszne.

Cesarz Tyberiusz po Å›mierci swego syna Druzusa, kazaÅ‚ „aby wprowadzono dzieci Germanika, jedynÄ… w obecnym nieszczęściu ulgÄ™”44. Dzieci Germanika wychowywaÅ‚y siÄ™ bowiem, po Å›mierci ojca, u syna Tyberiusza, Druzusa. NastÄ™pnie poprosiÅ‚ senatorów „weźcie w opiekÄ™ prawnuków Augusta, tak sÅ‚awnych przodków latoroÅ›le, kierujcie nimi, speÅ‚nijcie wobec nich wasz i mój obowiÄ…zek. Neronie i Druzusie! Ci mężowie zastÄ…piÄ… wam rodziców. PrzyszliÅ›cie na Å›wiat w takim domu, że wasza dola i niedola paÅ„stwa dotyczy”45. To wystÄ…pienie Tyberiusza zostaÅ‚o przyjÄ™te w senacie z ogólnym zadowoleniem. Wszyscy wiedzieli, że oznacza to powrót do Å‚ask rodziny Germanika. „Lecz ten Å‚ask poczÄ…tek i źle nadzieje swe ukrywajÄ…ca matka Agrypina zagÅ‚adÄ™ tegoż przyspieszyÅ‚y. Kiedy bowiem Sejan widziaÅ‚, że Å›mierć Druzusa uchodzi mordercom bezkarnie i nie wywoÅ‚uje publicznej żaÅ‚oÅ›ci, rozzuchwalony w zbrodniach, zwÅ‚aszcza że mu siÄ™ pierwsze kroki powiodÅ‚y, rozważa w duszy, w jaki sposób mógÅ‚by Germanika synów zgubić, których nastÄ™pstwo tronu byÅ‚o niewÄ…tpliwe. Ale przeciwko trzem naraz nie daÅ‚o siÄ™ zastosować trucizny przy wyjÄ…tkowej wiernoÅ›ci ich stróżów i niedostÄ™pnej cnotliwoÅ›ci Agrypiny”46. Tymczasem Sejan stale staraÅ‚ siÄ™ oczerniać i kompromitować przed cesarzem Tyberiuszem AgrypinÄ™ StarszÄ… – żonÄ™ Germanika. OskarżaÅ‚ jÄ… głównie o to, iż dąży do przejÄ™cia wÅ‚adzy.

KolejnÄ… intryga Sejana to pozwanie przed sÄ…d ciotecznej siostry Agrypiny Starszej – Klaudii Pulchry. Wydarzenie to bardzo poruszyÅ‚o AgrypinÄ™, KlaudiÄ™ PulchrÄ™ oskarżono o „bezwstyd, cudzołóstwo z Furniuszem, sztuki trucicielskie i klÄ…twy godzÄ…ce w cesarza”47. Agrypina Starsza nie wytrzymaÅ‚a caÅ‚ej tej sytuacji i udaÅ‚a siÄ™ do cesarza Tyberiusza. Wizyta jej rozdrażniÅ‚a tylko cesarza. „Pulchra i Furniusz zostali skazani”48. Po skazaniu Pulchry, Agrypina Starsza rozchorowaÅ‚a siÄ™. Sytuacja jej pogorszyÅ‚a siÄ™, kiedy odwiedziÅ‚ jÄ… cesarz Tyberiusz „podczas odwiedzin Cezara dÅ‚ugo, milczÄ…c, rozpÅ‚ywaÅ‚a siÄ™ we Å‚zach, potem zaczyna od wyrzutów i próśb, żeby jej pomógÅ‚ w osamotnieniu i daÅ‚ męża; jej mÅ‚odość jest jeszcze po temu, a dla uczciwych niewiast nie ma innej jak w małżeÅ„stwie pociechy: sÄ… w paÅ„stwie ludzie, którzy by… wdowÄ™ po Germaniku wraz z jej dziećmi do domu swojego przyjąć za zaszczyt sobie uważali. Cezar dobrze wiedziaÅ‚, jakie konsekwencje polityczne mogÅ‚o mieć jej żądanie; aby jednak nie wydać siÄ™ z niechÄ™ciÄ… albo z obawÄ…, opuÅ›ciÅ‚ jÄ… nie dawszy odpowiedzi, chociaż naÅ„ nalegaÅ‚a”49.

Nie byÅ‚ to koniec intryg Sejana, który w dalszym ciÄ…gu zrÄ™cznie i bezwzglÄ™dnie niszczyÅ‚ życie Agrypiny Starszej i jej rodziny. WysÅ‚aÅ‚ do niej ludzi „którzy pod pozorem przyjaźni mieli jÄ… ostrzec, że przygotowano dla niej truciznÄ™ i dlatego powinna potraw u teÅ›cia unikać”50. Po krótkim czasie Tyberiusz wydaÅ‚ ucztÄ™, którÄ… specjalnie przygotowaÅ‚, aby sprawdzić AgrypinÄ™ StarszÄ…. Podczas tej uczty poczÄ™stowaÅ‚ ja owocami. „Gdy nie oÅ›mieliÅ‚a siÄ™ ich spróbować, przestaÅ‚ w ogóle zwracać siÄ™ do niej pod pozorem, że podejrzewa go o chęć otrucia. Tymczasem wszystko naumyÅ›lnie byÅ‚o z góry uÅ‚ożone z obydwu stron: Tyberiusz miaÅ‚ podsunąć owoce, aby poddać jÄ… próbie, ona miaÅ‚a siÄ™ strzec niby najpewniejszej zguby”51. Potwierdza te wiadomoÅ›ci również Tacyt, który pisaÅ‚, że Tyberiusz „chcÄ…c dokÅ‚adniej rzecz zbadać, pochwaliÅ‚ owoce, które wÅ‚aÅ›nie wniesiono, i wÅ‚asnorÄ™cznie podaÅ‚ je synowej. StÄ…d wzmogÅ‚o siÄ™ jeszcze podejrzenie Agrypiny, która nie wziÄ…wszy owocu do ust – oddaÅ‚a go sÅ‚użbie. Mimo to Tyberiusz wprost do niej sÅ‚owa nie rzekÅ‚, lecz zwracajÄ…c siÄ™ do matki powiedziaÅ‚, że nie byÅ‚oby dziwne, gdyby surowszÄ… karÄ™ tej wymierzyÅ‚, która go o trucicielstwo posÄ…dza”52. Sytuacja pogorszyÅ‚a i tak już zÅ‚e od pewnego czasu stosunki pomiÄ™dzy AgrypinÄ…, a Tyberiuszem. Krótko po tym zdarzeniu, Tyberiusz opuÅ›ciÅ‚ Rzym, do którego pomimo skÅ‚adanych obietnic nigdy nie wróciÅ‚. Od tej pory kierowaÅ‚ on sprawami paÅ„stwa ze swojego paÅ‚acu na Capri, w którym mieszkaÅ‚. Wówczas to intrygi Sejana wobec rodziny Germanika wzmogÅ‚y siÄ™. Agrypina Starsza wraz z synem Neronem, którego uważano przez jakiÅ› czas za możliwego nastÄ™pcÄ™ cesarza Tyberiusza zostali oskarżeni. Od tej pory ich życie prywatne byÅ‚o w caÅ‚oÅ›ci kontrolowane. Ich przyjaciele namawiali ich do ucieczki od opiekÄ… ludu lub armii. Do tego skÅ‚onić siÄ™ nie dali. Po krótkim czasie Tyberiusz wysÅ‚aÅ‚ pismo do senatu przeciwko Agrypinie Starszej i jej synowi Neronowi. „ZawieraÅ‚o ono sÅ‚owa o wyszukanej szorstkoÅ›ci, lecz nie zarzucaÅ‚o wnukowi orężnego buntu i dążenia do przewrotu, tylko miÅ‚ostki z chÅ‚opcami i bezwstyd. Przeciwko synowej nie poważyÅ‚ siÄ™ nawet na takie wymysÅ‚y, lecz obwiniaÅ‚ jej zuchwaÅ‚y jÄ™zyk i krnÄ…brnÄ… duszÄ™”53. Oskarżenia Agrypiny Starszej i jej syna Nerona, senat przemilczaÅ‚, tym bardziej, że lud domagaÅ‚ siÄ™ ocalenia rodu Germanika. Poza tym senatorowie byli przekonani, że list obwiniajÄ…cy AgrypinÄ™ StarszÄ… i jej syna byÅ‚ sfaÅ‚szowany. Cesarz Tyberiusz upomniaÅ‚ za to senat, i zażądaÅ‚ podjÄ™cia najsurowszych Å›rodków przeciwko Agrypinie Starszej i Neronowi, których nazwaÅ‚ wrogami paÅ„stwa. „Wreszcie faÅ‚szywie oskarżywszy o to, jakoby usiÅ‚owaÅ‚a chronić siÄ™ przed nim do stóp posÄ…gu Augusta, to znów pod opiekÄ™ wojska, zesÅ‚aÅ‚ jÄ… na wyspÄ™ PandateriÄ™. Gdy rzucaÅ‚a mu obelgi, rozkazaÅ‚ centurionowi wysiec jÄ… rózgami; on przy tym oko jej wybiÅ‚. PostanowiÅ‚a zamorzyć siÄ™ gÅ‚odem, wiÄ™c kazaÅ‚ jej wpychać pokarm, otwarÅ‚szy gwaÅ‚tem usta. Lecz wytrwaÅ‚a przy zamiarze i wreszcie Å›mierć sobie zadaÅ‚a”54. Tacyt nieco inaczej opisuje to wydarzenie przypuszczajÄ…c „że po straceniu Sejana, podtrzymywana nadziejÄ…, dalej żyÅ‚a; kiedy jednak cesarz w swej srogoÅ›ci bynajmniej nie ustawaÅ‚, z wÅ‚asnej woli umarÅ‚a; chyba że jej także odmówiono pokarmów, aby móc upozorować, że dobrowolnÄ… Å›mierć sobie obraÅ‚a”55.

Podobny los spotkaÅ‚ synów Agrypiny Starszej, Nerona i Druzusa. Cesarz Tyberiusz zamorzyÅ‚ gÅ‚odem „Nerona na wyspie Poncji, Druzusa w podziemiach Palatynatu”56. Z rodziny Germanika ocalaÅ‚ jego najmÅ‚odszy syn Kaligula – cesarz rzymski, i córka Agrypina MÅ‚odsza – matka cesarza Nerona.

Podsumowując swoją pracę, chciałabym zwrócić jeszcze raz uwagę czytelnika na to, iż ukazanie postaci historycznej działającej i żyjącej w okresie wczesnego Cesarstwa Rzymskiego, jest rzeczą trudną. Związane jest to z tym, iż patrzymy na dane postacie przez pryzmat wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i politycznych danej epoki, a z drugiej strony opieramy naszą wiedzę na źródłach, których wiarygodność jest nie do sprawdzenia.

Postać Agrypiny Starszej i Germanika, którym poświęciłam swój artykuł, to postacie bohaterów starożytnego świata, budzące podziw współczesnych, a także późniejszych pokoleń. To postacie genialne, umiejące bardzo wiele, mające poprzez swoje uczciwe i oddane życie, wielki wpływ na ówczesną sytuację polityczną w Rzymie.

Autor: Violetta Fułat-Światowska
Przypisy
  1. I. Bieżuńska - Małowist, Kobiety antyku. Talenty, ambicje, namiętności, Warszawa 1993, s.32, s.122.
  2. A.Demandt, Prywatne życie cesarzy rzymskich, przeł. B. Tarnas, Gdynia 1997, s.17.
  3. Tacyt, Roczniki, przeł. S. Hammer, Warszawa 1957, I 36
  4. Tacyt, I 40
  5. Tamże
  6. Tacyt, I 42
  7. A. Banach, Kobiety na monetach, Wrocław 1988, s. 51.
  8. Tacyt, I 69
  9. Tamże
  10. Tamże
  11. Tamże
  12. Swetoniusz, Żywoty Cezarów, przeł. J. Niemirska -Pliszczyńska, Wrocław 1987, Kaligula 4
  13. Tacyt, III 43
  14. Tamże
  15. Tamże
  16. Tamże
  17. Tamże
  18. Tacyt, III 54
  19. Tacyt, III 55
  20. Tacyt, III 59
  21. Tamże
  22. P. Grimal, Seneka, przeł. J. R. Kaczyński, Warszawa 1994, s. 49.
  23. Tacyt, III 59
  24. Bieżuńska – Małowist, s.91.
  25. Tacyt, III 69
  26. Tacyt, III 72
  27. Tacyt, III 73
  28. Tacyt, III 75
  29. Swetoniusz, Kaligula 6
  30. Grimal, s.59
  31. Tamże, s.60.
  32. Tacyt, III 1
  33. Tacyt, III 2
  34. Tacyt, III 4
  35. Tamże
  36. Tacyt, III 15
  37. Tamże
  38. Bieżuńska – Małowist, s.92.
  39. Tacyt, IV 2
  40. Tacyt, IV 3
  41. Tamże
  42. Bieżuńska – Małowist, s.125.
  43. Tacyt, IV 8
  44. Tamże
  45. Tamże
  46. Tacyt, IV 12
  47. Tacyt, IV 52
  48. Tamże
  49. Tacyt, IV 53
  50. Tacyt, IV 54
  51. Swetoniusz, Tyberiusz 54
  52. Tacyt, IV 54
  53. Tacyt, V 3
  54. Swetoniusz, Tyberiusz 53
  55. Tacyt, VI 25
  56. Swetoniusz, Tyberiusz 54

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz siÄ™ do newslettera!

Zapisz siÄ™ do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów