Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak ćwiczyli starożytni

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jak ćwiczyli starożytni
Jak ćwiczyli starożytni

Kultura fizyczna od dawna należy do kluczowych aspektów naszego życia. Od zarania dziejów, ludzie korzystali z dobrodziejstw treningu ciała.

Dzisiaj, trening na ogół utożsamiany jest przede wszystkim z rywalizacją oraz sferą estetyczną naszego ciała, innymi słowy – z jego wyglądem zewnętrznym. Mass-media na każdym kroku pokazują, jak powinna wyglądać estetyczna sylwetka, niezależnie od płci. Ta powinna składać się przede wszystkim z odpowiedniej ilości tkanki mięśniowej, przy minimalnym udziale tkanki tłuszczowej. To jeden z głównych powodów narastającej popularności kultury ciała w dzisiejszych czasach.

Cofnijmy się jednak starożytnej Grecji, by przyjrzeć się, jak wyglądało podejście do kultury fizycznej tamtych czasów. Zacznijmy od tego, że nacisk został położony nie tylko na kulturę fizyczną, ale i również na umysł i kulturę, tak by człowiek rozwijał się pod każdym możliwym kątem. System ten nazywany był kalogathią (stgr. „piękny i dobry”). Każde miasto posiadało swój własny kompleks, który nazywano gimnazjonem podzielony na stadion i palestrę. Na stadionie uprawiano takie dyscypliny jak rzut dyskiem, biegi czy skok w dal. Palestra zaś skupiała takie dyscypliny jak zapasy oraz boks. Ważnym elementem ćwiczeń fizycznych były również takie zabiegi jak np. nacieranie ciała oliwą czy kąpiele w lodowatej wodzie. Co ciekawe, słowo gimnastyka pochodzi od greckiego słowa gymnos, co znaczy nagi, gdyż sportowcy konkurowali ze sobą będąc nadzy.

Starożytni traktowali sport nie tylko jako narzędzie rozwoju, ale i przede wszystkim w kategoriach rywalizacji oraz widowiska. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o organizowanych do dnia dzisiejszego Igrzyskach Olimpijskich, które po raz pierwszy rozegrały się w 776 r. p. n. e. (chociaż źródła cofają nas nawet do roku 1580 p. n. e.). Zawody te, podobnie jak dziś podzielone były na etapy: kwalifikacji, imprezy sportowej oraz ceremonii wręczenia nagród. Jak widać, to widowisko zachowało podobny charakter do dnia dzisiejszego.

Jak widać na przykładzie Grecji tamtych czasów, wysiłek fizyczny sprowadzano do absolutnych podstaw, gdzie za ćwiczenia fizyczne służyły dyscypliny ogólnorozwojowe, jak np. biegi czy zapasy. Przygotowanie fizyczne do tego typu dyscyplin wymagało sporych nakładów pracy, bowiem z uwagi na złożony charakter dyscyplin, należało równomiernie rozwijać własne ciało. Kallos sthenos (stgr. piękno i siła) to program charakteryzujący się użyciem własnego ciała, jako obciążenia treningowego. Program ten był z powodzeniem stosowany jako narzędzie do przygotowania przed nadchodzącą bitwą. Kalistenika, bo tak nazywa się dyscyplina, która jest niezwykle popularna w dzisiejszych czasach zyskała nie tylko na popularności, ale i również na wykorzystywanych narzędziach. Podstawą treningu opartego na starożytnej zasadzie jest bowiem drążek czy poręcze.

Jak widać na przykładzie tego artykułu, sport dzisiejszych czasów wiele zawdzięcza swojemu starożytnemu poprzednikowi. Jak się okazuje, nie tylko idea sportu sama w sobie, lecz także złota zasada rywalizacji czy równomiernego rozwoju ciała istnieją do dnia dzisiejszego. Wystarczy spojrzeć na wzrost popularności programów sportowych, jak np. Kalistenika, by dostrzec, że powrót do podstawowych założeń treningowych jest nadal w modzie.

Autor: Michał Błędzki

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem sklep.kfd.pl

Źródła wykorzystane
  • W. Jaeger, Paideia. Formowanie człowieka greckiego, Fundacja Aletheia, Warszawa 2001
  • http://www.olimpijski.pl/pl/69,historia-igrzysk.html [dostęp: 23.11.2015r.]

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów