Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Artykuły (Polemika)

Państwo rzymskie istniało praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym bieg historii. Postanowiłem więc, że historię starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych, które niekoniecznie zawsze dotyczyć będą Wiecznego Miasta.

Zachęcam do podsyłania artykułów oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Tacyt odkryty: ponowna ocena niepopularnych teorii na temat pochodzenia Żydów

Początki narodu żydowskiego były tematem dyskusji na przestrzeni dziejów, charakteryzującym się złożonością, a czasem stronniczością. W dzisiejszych czasach, uzbrojeni w liczne źródła historyczne, możemy dokładniej prześledzić etniczne korzenie. Jednak na początku, zwłaszcza w okresie klasycznym, historycy zmagali się z wyzwaniem rozwikłania tej zagadki. Tacyt, wybitna postać historyczna, zagłębia się w tę kwestię w swoim znaczącym dziele Dzieje, księga V, powstałym około 110 roku n.e. W tej narracji Tacyt bada różne teorie i możliwe interpretacje pochodzenia Żydów, w tym te mniej podkreślane, które oferują intrygujące, klasyczne perspektywy. Chociaż często przytacza się ostateczne wyjaśnienie Tacyta, te mniej znane interpretacje zapewniają zniuansowany i złożony obraz klasycznej myśli na temat exodusu Żydów, dodając interesującą warstwę do zapomnianej przeszłości.

Zdjęcie przedstawia współczesną Jerozolimę, miejsce wspomniane w artykule, które ma historyczny związek z narodem żydowskim

„Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” – mechanizm z Antykithiry i kod Polibiusza

Od 30 czerwca w kinach możecie zobaczyć najnowszą część o jednej z najpopularniejszych postaci filmowych archeologów – Indianie Jonesie – w filmie „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”. Co ciekawe, pierwszy raz w tej hollywoodzkiej produkcji historycznej poruszony został wątek starożytnego Rzymu, który mnie szczególnie interesuje. Dlatego, niniejszy artykuł poświęcony będzie porównaniu interpretacji, stworzonej na potrzeby filmu przez scenarzystów, historii mechanizmu z Antykithiry, z tym co możemy znaleźć w źródłach historycznych lub najnowszych badaniach archeologów.

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia

Konstantyn I „Święty” – wcale nie taki święty?

Konstantyn I Wielki (Gaius Flavius Valerius Constantinus) zaprzestał prześladowania chrześcijan i przed śmiercią przyjął chrzest, stając się pierwszym chrześcijańskim władcą. W Kościele prawosławnym uznany został za świętego. Ale czy faktycznie był taki święty? Zagłębiając się w jego biografii dochodzimy do wniosku, że niewiele różnił się od „nikczemnych cesarzy” żądnych władzy, którzy bez mrugnięcia okiem skazywali ludzi na śmierć. Cnoty chrześcijańskie były mu obce, zwłaszcza miłość do bliźniego i wybaczenie.

Konstantyn I

„Gladiator” – co jest prawdą, a co fikcją?

Generał Maximus jest głównym bohaterem dramatu historycznego „Gladiator” (2000) – który zapisał się w historii jako jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Pytanie jakie zadaje sobie każdy widz po obejrzeniu filmu, to do jakiego stopnia fabuła jest zgodna z prawdą historyczną. Postaram się na to pytanie odpowiedzieć.

Russel Crowe jako generał Maximus w filmie Gladiator

Kaligula wcale nie był szalony

Jeśli się mówi o Gajuszu Cezarze to negatywnie. Jest uważany za jednego z najgorszych o ile nie najgorszego cesarza rzymskiego. Ma opinię zdemoralizowanego do szpiku kości potwora. W tym artykule postaram się zniszczyć fałszywe przekonania i wydrzeć z trzewi historii całą prawdę.

Kaligula

Kaligula – dwie twarze

Starożytność obfituje w wiele barwnych postaci o interesujących życiorysach. Zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Nie brakuje mężów stanu, wojowników, wodzów, jak i oprawców, psychopatów i dewiantów. Jedną z takich postaci jest niewątpliwe Kaligula, a właściwie Gaius Iulius Caesar Germanicus.

Kaligula

Neron – czy taki zły?

Jest wielu ludzi w historii świata, których literatura skrzywdziła, bądź wypaczyła nam tych ludzi osąd, bądź też wytworzyła legendę, która w opinii społecznej trwa pomimo faktów. Porucznik Ordon nie zginął na reducie na Woli, lecz wiele lat później we Florencji, a średniowieczny wzorzec rycerza, Roland, zginął z rąk baskijskich górali, nie Arabów.

Popiersie cesarza Nerona

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów