Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skarb z Neupotz

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skarb z Neupotz
Skarb z Neupotz

Na przełomie 259/260 r. n.e. germańskie plemię Alamanów zdobyło limes Górnogermańsko – Retycki. Świadectwem tych wydarzeń jest odnaleziony na dnie starorzecza Renu skarb rzymskich przedmiotów metalowych.

W III w. n.e. Imperium Rzymskie przeżywało kryzys gospodarczo-polityczny, co wiązało się ze znacznym osłabieniem granic państwa. Siły wojsk rzymskich skupiły się głównie w prowincjach położonych w południowo-wschodniej części Cesarstwa.

Osłabione północne granice państwa Imperium coraz częściej padały ofiarą wojowniczych plemion germańskich, którzy wykorzystywali trudną sytuację Rzymu, regularnie grabiąc północno-zachodnie prowincje Cesarstwa. Na połowę III w. n.e. datuje się zwiększoną aktywność Alamanów, którzy ostatecznie doprowadzili do upadku Limesu Górnogermańsko – Retyckiego na przełomie 259/260 r. n.e.

Archeologicznym świadectwem tych wydarzeń jest niezwykłe znalezisko odkryte w starorzeczu Renu na terenie zachodnioniemieckiej miejscowości Neupotz. Tzw. Skarb z Neupotz zawiera ponad 1000 przedmiotów wykonanych ze srebra, brązu i żelaza o wadze ponad 700 kg. W jego skład wchodziły przede wszystkim metalowe naczynia, przybory kuchenne czy narzędzia. Archeologowie są zgodni co do tego, że wspomniane znalezisko można łączyć z germańskimi łupieżczymi najazdami Germanów na prowincje rzymskie. Zdobyte na terenie Cesarstwa łupy Alamanowie próbowali przetransportować łodzią przez Ren. Niestety najprawdopodobniej podczas przeprawy przez rzekę łódź zatonęła i wszystkie zrabowane przedmioty poszły na dno.

Autor: Jarosława Kamieniak
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów