Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skarb z Neupotz

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skarb z Neupotz
Skarb z Neupotz

Na przełomie 259/260 r. n.e. germańskie plemię Alamanów zdobyło limes Górnogermańsko – Retycki. Świadectwem tych wydarzeń jest odnaleziony na dnie starorzecza Renu skarb rzymskich przedmiotów metalowych.

W III w. n.e. Imperium Rzymskie przeżywało kryzys gospodarczo-polityczny, co wiązało się ze znacznym osłabieniem granic państwa. Siły wojsk rzymskich skupiły się głównie w prowincjach położonych w południowo-wschodniej części Cesarstwa.

Osłabione północne granice państwa Imperium coraz częściej padały ofiarą wojowniczych plemion germańskich, którzy wykorzystywali trudną sytuację Rzymu, regularnie grabiąc północno-zachodnie prowincje Cesarstwa. Na połowę III w. n.e. datuje się zwiększoną aktywność Alamanów, którzy ostatecznie doprowadzili do upadku Limesu Górnogermańsko – Retyckiego na przełomie 259/260 r. n.e.

Archeologicznym świadectwem tych wydarzeń jest niezwykłe znalezisko odkryte w starorzeczu Renu na terenie zachodnioniemieckiej miejscowości Neupotz. Tzw. Skarb z Neupotz zawiera ponad 1000 przedmiotów wykonanych ze srebra, brązu i żelaza o wadze ponad 700 kg. W jego skład wchodziły przede wszystkim metalowe naczynia, przybory kuchenne czy narzędzia. Archeologowie są zgodni co do tego, że wspomniane znalezisko można łączyć z germańskimi łupieżczymi najazdami Germanów na prowincje rzymskie. Zdobyte na terenie Cesarstwa łupy Alamanowie próbowali przetransportować łodzią przez Ren. Niestety najprawdopodobniej podczas przeprawy przez rzekę łódź zatonęła i wszystkie zrabowane przedmioty poszły na dno.

Autor: Jarosława Kamieniak
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów