Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Terracina – antyczne sanktuarium Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja sanktuarium w Terracinie
Rekonstrukcja sanktuarium w Terracinie

Wyrocznie w antyku miały przeogromne znaczenie. Począwszy od zwykłych „szarych” ludzi, kończąc  na przywódcach, władcach i wodzach – wszyscy udawali się tam w celu uzyskania odpowiedzi na stawiane pytania. A  pytano i szukano rad zarówno w sprawach  prywatnych – osobistych jak i państwowych.

Jednym z takich sanktuariów odwiedzanych przez Rzymian było sanktuarium Jowisza Anxurusa w Tarracinie. Obecnie naukowcy i badacze przyjmują, że sanktuarium początkowo było poświęcone starożytnej bogini italskiej Feronii i Wenus, z czasem przypisano je Jowiszowi Anxurusowi głównemu bogu miasta Tarraciny (Wolskowie – dawne plemię italskie utożsamiało Jowisza z Anxurem). Za przypisaniem świątyni bogini Wenus sugerują znaleziska z inskrypcjami na darach wotywnych w których możemy przeczytać że Sulla (rzymski polityk i dyktator) ufundował ogromną świątynię poświęconą Wenus- swojej bogini opiekunce.

Zespół świątynny składa się z dwóch części. Pierwsza tzw. Mała Świątynia z której zachowały się tylko ruiny monumentalnej  podbudowy, składa się z szeregu pomieszczeń w skale, przykrytych ceglanym sklepieniem. Powyżej skałę wyrównano tworząc taras. Na nim prawdopodobnie wznosiła się świątynia. W średniowieczu wybudowano w tym miejscu klasztor, doszczętnie niszcząc pozostałości rzymskiej budowli. Ale w  niektórych korytarzach zachowały się resztki malowideł z okresu rzymskiego, które badacze zaliczyli do pierwszego stylu pompejańskiego (naśladujące barwne okładziny marmurowe).

Na podstawie zachowanych fresków oraz techniki budowy murów, powstanie sanktuarium datuje się na II wiek p.n.e.

Pozostałości tzw. świątyni Jowisza Anxurusa.

Druga Świątynia wznosi się nieopodal. Powstała prawdopodobnie za czasów Sulli. Do naszych czasów zachował się ogromnych rozmiarów taras, który po części został wykuty w skale. Od strony południowej znajduje się dwanaście łuków, przez które wchodziło się do pomieszczeń które prowadzą korytarzem do groty. Odkryto również drugą grotę do której nie było wejścia, a jedynie szyb wykopany z poziomu tarasu. Obie groty pełniły zapewne funkcje kultowe.

Na środku tarasu zachowały się niewielkie pozostałości świątyni. Sama świątynia była ukierunkowana wzdłuż osi północ-południe, czyli odwrotnie niż taras.

Archeolodzy przypuszczają że świątynię zdobiły korynckie kolumny, na których pozostałości natrafiono podczas wykopalisk prowadzonych w 1894 roku. Wtedy tez odkryto resztki celli, cokół posagu,  pozostałości białej mozaiki obramowanej czarnym kolorem i dekoracyjne elementy dachu w  kształcie lwich głów. Odkryto również ślady pożaru.

Za świątynią odkryto pozostałości portyku który maskował ścianę skalną i służył jako miejsce odpoczynku pielgrzymów.

Rytuały związane z wyrocznią odbywały się w południowo-wschodniej części sanktuarium, gdzie była wydzielona murem przestrzeń, w której stała częściowo ociosana skała. Na jej szczycie znajdowała się kapliczna z jońskimi kapitelami. W skale wykuto pionowy szyb prowadzący do położonej niżej jaskini. Zapewne w tym miejscu pielgrzymi uzyskiwali odpowiedź od wyroczni. Przypuszcza się również, że jest też to najstarsze miejsce sanktuarium (pochodzące z czasów założenia kolonii Tarracina ok 329 p.n.e.) starsze niż powstałe wokół założenie architektoniczne.

Za świątynią i portykiem zlokalizowano pozostałości trzeciego tarasu który zamknięty był z trzech stron portykami i na jego środku również prawdopodobnie znajdowała się świątynia.

Autor: Roger Rytter
Źródła wykorzystane
  • Cuda Archeologii: Etruskowie i Rzymianie, wyd. Horyzont

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów