Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wieża Herkulesa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wieża Herkulesa (Torre de Hércules) znajduje się w Hiszpanii, w mieście A Coruna (oficjalna nazwa w języku galicyjskim). To jedyna rzymska latarnia, która dotrwała do naszych czasów, a zarazem najstarsza wciąż działająca latarnia na świecie.

Wieża Herkulesa

Jej wysokość wynosi 68 metrów za sprawą przebudowy i rozbudowy z końca XVIII wieku, w tym 37 metrów zachowało się od starożytności. Jest to więc jedna z najwyższych budowli wzniesionych rękami Rzymian, które możemy dziś podziwiać. Według późniejszych legend jej nazwa wzięła się od greckiego herosa, który przybył tutaj barką, a latarnię wybudowano w miejscu gdzie pogrzebał kości i czaszkę Geriona, którego zabił podczas wykonywania dziesiątej pracy. Sama A Coruna znajduje się w miejscu gdzie niegdyś stał rzymski port Brigantium, z którego planowana była inwazja na Brytanię. Wieża w czasach rzymskich postawiona była na planie koła, oplatały ją schody zewnętrzne.

Miała 3 kondygnacje, po 4 pomieszczenia na każdej. Oświetlenie uzyskiwane było za pomocą dużej kamiennej lampy oliwnej, której światło było odbijane i wzmacniane za pomocą wypolerowanych powierzchni. Zachowały się fundamenty z inskrypcją poświęconą Marsowi Augustowi:

MARTI /
AUG[USTO] SACR[UM] /
C[AIUS] SEVIUS /
LUPUS /
ARCHITECTUS /
AEMINIENSIS /
LUSITANUS EX VO[TO]

Lokalizacja Wieży Herkulesa.

Dzięki niej znamy nazwisko architekta: Caius Sevius Lupus, pochodzącego z Aeminium (dzisiejsza Coimbra), Luzytańczyka. Trwają jednak spory czy był on twórcą samej latarni czy tylko fundamentów, na których być może znajdował się posąg Marsa. Istnieją dwie główne hipotezy datowania powstania samej wieży. Obie odnoszą się do inskrypcji, kwestia poświęcenia Marsowi sugerować może, że powstała ona w czasie wojen lub zaraz po. Ten rejon miał 2 styczności z konfliktami zbrojnymi. Pierwsza to wojna kantabryjska, druga to podbój Brytanii. Na korzyść pierwszej działa datacja fundamentów na czasy Oktawiana Augusta. Nie ma jednak pewności czy sama latarnia powstała w tym samym okresie. Większość badaczy opowiada się za czasami Trajana. Dowodami pośrednimi mogą być relacje Pliniusza Starszego i Strabona, którzy opisywali te rejony w I wieku n.e. i nie wspomnieli o Wieży Herkulesa.

Fundamenty, gdzie znaleziono inskrypcję.

Lampa oliwna z wieży.
Autor: Stanisław Powsinoga Pawełek | Kuglarz Powsinoga

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów