Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Artykuły (Wydarzenia)

Państwo rzymskie istniało praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym bieg historii. Postanowiłem więc, że historię starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych, które niekoniecznie zawsze dotyczyć będą Wiecznego Miasta.

Zachęcam do podsyłania artykułów oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

OgÅ‚oszenie „wolnoÅ›ci Hellenów” z 67 r. n.e.

Åšmierć Aleksandra Wielkiego w 323 r. p.n.e. rozpoczyna w dziejach Grecji wÅ‚aÅ›ciwej i Å›wiata greckich spoÅ‚ecznoÅ›ci w basenie Morza Åšródziemnego, nowy okres, który w historii zwykÅ‚o siÄ™ okreÅ›lać „okresem hellenistycznym”, „epokÄ… hellenistycznÄ…” czy po prostu „hellenizmem”. EpokÄ™ tÄ™ charakteryzuje rozpad imperium Aleksandra Wielkiego oraz powstanie na jego gruzach, w wyniku wojen toczonych pomiÄ™dzy wodzami jego armii (diadochami) i ich nastÄ™pcami (epigonami), trzech wielkich królestw hellenistycznych: Macedonii rzÄ…dzonej przez dynastiÄ™ Antygonidów (sprawujÄ…cÄ… również hegemoniÄ™ nad wiÄ™kszoÅ›ciÄ… poleis obszaru Grecji wÅ‚aÅ›ciwej), Syrii rzÄ…dzonej przez dynastiÄ™ Seleukidów oraz Egiptu z panujÄ…cÄ… w nim dynastiÄ… Ptolemeuszy.

Trzęsienie ziemi i tsunami roku 365 n.e.

Ammianus Marcellinus, autor dzieła Dzieje rzymskie (łac. Res gestae), dzięki któremu bardzo dobrze znamy historię Imperium Rzymskiego w latach 353-378 n.e., pełniąc wiele funkcji państwowych i będąc uczestnikiem tak znaczących wydarzeń ówczesnego świata, jak oblężenie Amidy i wyprawa na Ktezyfont cesarza Juliana Apostaty, nie poprzestał w swoim dziele tylko na opisie tego typu wydarzeń wojskowo-politycznych.

Sprawa Publiusza Sestiusza

W koÅ„cowym okresie istnienia Republiki Rzymskiej przemoc staÅ‚a siÄ™ nieodłącznym elementem polityki. W omawianym okresie odpowiadali za niÄ… głównie Publiusz Klodiusz i Tytus Milo. Jednak oprócz nich swojÄ… rolÄ™ odegraÅ‚ w walkach na ulicach inny polityk – Publiusz Sestiusz.

Wielki pożar w Rzymie

Wielki pożar w Rzymie (Magnum Incendium Romae) wybuchł dnia 19 lipca 64 roku n.e., kiedy to strawił dużą część miasta Rzym. Tacyt wspomina o szybkim rozprzestrzenieniu się pożaru, który trwał pięć i pół dnia, do 24 lipca. Iskra pojawić się miała w jednym ze sklepów z łatwopalną substancją1. Tylko cztery z czternastu dzielnic ówczesnego Rzymu uniknęły zniszczeń, trzy zostały kompletnie strawione przez ogień, zaś kolejnych siedem zostało poważnie zniszczonych.

Dzieje Rzymu

PoczÄ…tki Rzymu owiane sÄ… tajemnicÄ…. Istnieje obecnie wiele legend opowiadajÄ…cych o powstaniu Rzymu. Jedna z nich mówi, że miasto zostaÅ‚o zaÅ‚ożone przez bohatera wojny trojaÅ„skiej – Eneasza. Po zdobyciu i zburzeniu Troi miaÅ‚ on przybyć do krainy zwanej Lacjum. Wkrótce potem zmarÅ‚, co spowodowaÅ‚o dÅ‚ugotrwaÅ‚e walki o zdobycie wÅ‚adzy pomiÄ™dzy jego potomkami.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów