Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Publiusz Terencjusz Afer

(ok. 185/4 – 159 p.n.e.)

Publiusz Terencjusz Afer był rzymskim komediopisarzem, którego twórczość była popularna nie tylko w antycznym Rzymie, ale i czasach średniowiecza oraz późniejszych. Terencjusz używał eleganckiej łaciny, a w swoich dziełach skupiał się przede wszystkim na człowieku, jego osobowości oraz reakcjach na uwikłanie w codziennie i niecodzienne problemy.

Terencjusz

Herod Agryppa I

Każda osoba interesująca się antykiem kojarzy z pewnością postać króla Judei, Heroda Wielkiego. Został on zapamiętany jako wielki budowniczy, filhellen, ale także jako okrutny despota i tyran. O wiele mniej mówi się jednak o jego potomku, postaci równie ciekawej, która wpłynęła na losy nie tylko Żydów i ich ojczyzny, ale także po części na losy całego Imperium Romanum. Postacią tą jest wnuk Heroda Wielkiego, król Herod Agryppa I.

Herod Agryppa I

Flawia Domitilla

(przed 20 - przed 69 n.e.)

Flawia Domitilla (przed 20 - przed 69 n.e.) była żoną Wespazjana, matką dynastii Flawiuszy i następców: Tytusa oraz Domicjana. Wywodziła się z miasta Ferentium w środkowej Italii. Jej ojciec Flawiusz Liberalis był skromnym urzędnikiem. Niektóre źródła podają nawet, że skrybą. Sama Domitilla została zmuszona, aby kilkukrotnie udowadniać swoje wolne urodzenie i rzymskie obywatelstwo.

Flawia Domitilla

Publiliusz Syrus

(I wiek p.n.e.)

Publiliusz Syrus (Publilius Syrus) żył w I wieku p.n.e. Był rzymskim pisarzem, mimem, przedstawicielem teatru oraz twórcą sentencji. Tworzył w języku łacińskim.

Logo IMPERIUM ROMANUM

Klaudiusz II Gocki

(214-270 n.e.)

Klaudiusz II Gocki był cesarzem rzymskim w latach 268-270 n.e. Pierwszy od wielu lat cesarz, który zamiast polec od mieczy zmarł śmiercią naturalną. Zapamiętany tak dobrze, że otoczenie późniejszego cesarza Konstantyna starało się wywodzić pochodzenie swojego princepsa właśnie z jego rodu.

Klaudiusz II Gocki

Gracjan

(18 kwietnia lub 23 maja 359 - 25 sierpnia 383 n.e.)

Gracjan (Flavius Gratianus) urodził się 18 kwietnia lub 23 maja 359 roku n.e. w Sirmium (obecnie Sremska Mitrovica, Serbia). Gracjan był rzymskim cesarzem od 367 do swojej śmierci w 383 roku n.e. Był najstarszym synem Walentyniana I oraz Mariny Sewery.

Gracjan

Flawiusz Wegecjusz

(II poł. IV wieku n.e.)

Flawiusz Wegecjusz, urodzony jako Publius Flavius Vegetius Renatus był rzymskim pisarzem i historykiem w II połowie IV wieku n.e. Autor wybitnego dzieła poświęconego wojskowości De rei militari.

Legion

Tulia – córka Cycerona

(79/8 - 45 p.n.e.)

Tulia - ukochana córka wybitnego mówcy i polityka rzymskiego, Cycerona - urodziła się w roku 79 lub 78 p.n.e. Była pierwszym dzieckiem i jedyną córką Cycerona oraz Terencji. Jej młodszym bratem był Marek Tuliusz Cyceron Młodszy - który został konsulem w roku 30 p.n.e.

Rzeźba kobiety

Kwintus Labienus

(I wiek p.n.e.)

Kwintus Labienus był rzymskim wodzem pod koniec istnienia republiki rzymskiej. Był synem Tytusa Labienusa - wybitnego dowódcy Cezara w trakcie wojen galijskich oraz późniejszego zwolennika Pompejusza w wojnie domowej.

Kwintus Labienus na monecie z roku 40 p.n.e.

Gordian III

(20 stycznia 225 - 11 lutego 244 n.e.)

Cesarz rzymski w latach 238 – 244 n.e. Objął tron w wieku 13 lat. Gordian III był wnukiem Gordiana I, a siostrzeńcem Gordiana II.

Popiersie młodego Gordiana III w zbiorach Muzeów Kapitolińskich

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów