Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Emilian

(ok. 210 - październik 253 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz Emilian
Imiona

Marcus Aemilius Aemilianus

Panował jako

Imperator Caesar Marcus Aemilius Augustus

Czas panowania

253 n.e.

Urodzony

ok. 210 n.e.

Zmarły

październik 253 n.e.

Moneta cesarza Emiliana

Marek Emiliusz Emilian przyszedł na świat ok. roku 210 w prowincji Mauretania. Najprawdopodobniej był żołnierzem zawodowym. I to jest właściwie wszystko co wiemy o życiu późniejszego uzurpatora przed rokiem 253.

Kryzys

Za panowania Treboniana Gallusa Scytowie, Goci, Karpowie, Boranowie i Urgundowie rwącą rzeką wdzierali się w granice Imperium, pustoszyli prowincje, ludność mordując lub uprowadzając w niewolę. Podając za Zosimosem: zdobyli każde miasto bez fortyfikacji i większość miast zabezpieczonych murami. Wschodnie prowincje zostały najechane przez armię perską. A to wszystko przy bierności nieopuszczającego Rzymu cesarza. Jakby mało było wojny, na ludność spadła straszliwa zaraza siejąc przez kilkanaście kolejnych lat śmierć w miastach i wsiach.

253 rok zastał Marka Emiliusza Emiliana jako namiestnika obydwu Mezji, którą to funkcję otrzymał od Treboniana Gallusa jako jego następca, po tym gdy Trebonian został przez wojsko okrzyknięty cesarzem w następstwie śmierci Decjusza w bitwie pod Abrittus. Emilian dowódcą był uzdolnionym, udało mu się nakłonić podległych żołnierzy (Zosimos określił ich jako bojaźliwych) do zwiększonego wysiłku i stawienia czoła barbarzyńcom. Pobił na rzymskiej ziemi Gotów, a następnie miał przeprawić się na ich brzeg Dunaju, niszcząc tam wszystko co napotkał. Wyparł tym samym agresorów poza granice Cesarstwa.

Purpura

W uznaniu zasług, żołnierze podarowali mu purpurę. Z pewnością nie bez znaczenia była tutaj również bierność Treboniana w czasie, gdy państwo pogrążało się w kryzysie. Emilian panował jako Imperator Caesar Marcus Aemilius Augustus. Gdy wieść o tym zdarzeniu dotarła do Rzymu, senat ogłosił go wrogiem publicznym.

Uzurpator mógł liczyć jedynie na legiony znajdujące się dotychczas pod jego komendą, bowiem armie Renu i Górnego Dunaju nastawione były wobec niego wrogo, zaś wojska w Panonii oczekiwały na rozstrzygnięcie walki o tron w Rzymie. Świadom słabości swoich sił Emilian zdecydował się bez chwili zwłoki ruszyć do Italii i obalić cesarza, zanim zdąży skonsolidować wierne siły. Sierpień 253 roku zastał go już po zachodniej stronie Alp.

Gdy nad Górny Ren dotarła informacja o uzurpacji Emiliana, wierny legalnym cesarzom Publiusz Licyniusz Walerian ruszył na czele Legionów z Recji i Germanii do Rzymu, aby bronić prawowitych władców. Nie dane mu było jednak zdążyć z odsieczą na czas.

Trebonian i jego syn Woluzjan powziąwszy wiedzę o wkroczeniu Emiliana do Italii, zebrawszy wszelkie dostępne siły zagrodzili mu drogę. Z uwagi jednak na to, że w owym czasie w Italii nie stacjonowały zbyt poważne wojska, dysproporcja pomiędzy armiami legalnych cesarzy i uzurpatora musiała być znaczna. Do spotkania doszło pod miejscowością Interamna. Jednak nim doszło do starcia zbrojnego żołnierze Treboniana i Woluzjana, świadomi przewagi Emiliana zabili obydwu cesarzy i przeszli na stronę uzurpatora.

Zwycięstwo na krótką metę

Senat nadał zwycięzcy wszelkie uprawnienia, jednak jego radość nie mogła trwać długo – wkrótce na italskie ziemie wkroczyła ogromna armia Waleriana, który miał zamiar pomścić zamordowanych cesarzy. Emilian na czele swoich wojsk wyruszył na spotkanie interwenta. Gdy w październiku 253 roku pod Spolecjum obie armie się spotkały, powtórzyła się niedawna historia – żołnierze Emiliana, świadomi przewagi wroga, zabili swojego wodza i przeszli na stronę zwycięzcy – tak dobiegło końca 88-dniowe panowanie Emiliana.

Autor: Krzysztof Kaucz
Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet Cesarzy Rzymskich: Dominat, Warszawa 1991
  • Zosimos, Nowa Historia (przeł. Helena Cichocka), Warszawa 2012
  • Zdjęcie monety: CoinArchives, LLC

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów