Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fausta

(po 290 - 326 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment rzeźby przedstawiającej cesarzową Faustę
Musée du Louvre

Życie Konstantyna Wielkiego nie należało do najłatwiejszych. Musiał stawiać czoła coraz to nowym problemom, a im wyżej w karierze politycznej się piął, tym było ich więcej. Cesarz miał u swego boku ambitną i sprytną kobietę – Faustę. Fausta pewnego razu ocaliła mu ona życie, broniąc go przed własnym ojcem. Co jednak spowodowało, że Konstantyn postanowił się jej pozbyć.

Tło

Fausta była córką cesarza Maksymiana i jego drugiej żony Eutropii. Jej starsza siostra Teodora, została żoną cezara Konstancjusza I Chlorusa, który jako cezar był podległy jej ojcu w obowiązującym wtedy w cesarstwie systemie tetrarchii. Fausta miała również starszego brata – Maksencjusza.

Maksymian współrządził wraz z Dioklecjanem od 286 r. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, obaj mieli abdykować w 305 r. pozostawiając tron swoim następcom: cezarom Konstancjuszowi i Galeriuszowi. Maksymian nie był jednak chętny do złożenia purpury. Próbował namówić Dioklecjana do dalszego dzierżenia władzy, lecz próby te spełzły na niczym. Maksymian musiał abdykować 1 maja 305 r. w Mediolanie, a potem udał się do swojego majątku w Lukanii. Tu jednak nastąpił dopiero początek problemów.

Konstancjusz Chlorus zmarł w Brytanii w 306 r. i, wbrew obowiązującym zasadom, wojsko obwołało cesarzem jego syna – Konstantyna. Miał on wówczas ok. 26 lat i był w związku z Minerwiną, z którą miał syna Kryspusa (urodzonego ok. 303 r.). Młody cesarz próbował szybko zalegalizować swoją władzę w Brytanii i Galii oraz uporać się z najazdem Franków nad Renem. Także w 306 r. władzę w Italii uzurpował dla siebie Maksencjusz i zaprosił do współrządów ojca – Maksymiana. W imperium zaczął się chaos. Galeriusz, cesarz Wschodu, nie miał zamiaru uznawać uzurpacji i wyprawił się na Italię. Wcześniej uznał władzę cezara Konstantyna w Galii i Brytanii. Ojciec i brat Fausty znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Maksencjusz wyruszył stawić czoła Galeriuszowi, a stary Maksymian miał zamiar zawrzeć sojusz z Konstantynem. W tym momencie na scenie politycznej pojawiła się Fausta.

Małżeństwo

Maksymian udał się do Trewiru, aby zawrzeć sojusz z Konstantynem lub przynajmniej zapewnić sobie jego neutralność. Rokowania były bardzo długie z powodu niezdecydowania młodego cezara, lecz w końcu ustalono, że Konstantyn otrzyma tytuł augusta (co dawało mu najwyższą, równorzędną władzę wraz z Galeriuszem, Maksymianem i Maksencjuszem) oraz otrzyma rękę Fausty. Ślub odbył się najprawdopodobniej w Boże Narodzenie 307 r. Aby mogło do niego dojść, Konstantyn wczęsniej oddalił od siebie Minerwinę (do złudzenia przypomina to posunięcie jego ojca względem matki Konstantyna – św. Heleny). Co więcej, istnieją ślady, aby przypuszczać, że małżeństwo Konstantyna i Fausty było planowane jeszcze w 293 r. przez Maksymiana i Konstancjusza, ale od tych planów odstąpiono. W 307 r. Fausta została zatem cesarzową u boku Konstantyna, zwanego później Wielkim.

Spory w rodzinie

Moneta rzymska z wizerunkiem cesarzowej

W rządzącym zachodnią częścią cesarstwa rodzinnym układzie (Maksymian i Maksencjusz w Italii, Konstantyn w Galii i Brytanii) dość szybko wystąpiły poważne spory. Ojciec Fausty w ciągu kilku miesięcy pokłócił się z synem i w 308 r. podjął próbę jego obalenia, co mu się nie udało. Uciekł z Rzymu za Alpy do swej córki i zięcia. Ten przyjął go godnie, ale nie miał zamiaru udzielać mu żadnej pomocy.

Sytuacja w cesarstwie była napięta: panowało jednocześnie sześciu cesarzy. Zjazd najważniejszych z nich w 308 r., na który zaproszono samego Dioklecjana, niczego nie rozwiązał. Maksymian znów musiał zrzec się purpury i wyjechać. Jednak ambitny starzec nie dał za wygraną.

W 309 r. Konstantyn wyruszył za Ren, aby rozpocząć kampanię przeciw Frankom, pozostawiając Faustę w Galii. Tam szybko przybył jej ojciec, który wyczekał, aż zięć przekroczy z armią rzekę i ogłosił się cesarzem w jego miejsce, uznając Konstantyna za zmarłego. Zaczął też rozdawać pieniądze żołnierzom, którzy jednak nie byli w pełni przekonani do śmierci młodego cesarza. Gdy Konstantyn dowiedział się o całej sytuacji, natychmiast zawrócił na południe przerywając kampanię i próbował szturmem zdobyć miasto Massilia, gdzie bronił się Maksymian. Ludność miejska zdradziła starca i otworzyła Konstantynowi bramy. Zięć upokorzył teścia zdzierając z niego purpurę, ale darował mu życie.

Według relacji Laktancjusza zawartej w dziele De mortibus persecutorum, zaraz potem rozegrał się kolejny dramat. Upokorzony, stary Maksymian zamierzał zemścić się na zięciu i ponownie sięgnąć po władzę. W 310 r. chciał nakłonić Faustę do współpracy w zamachu na jej męża. Ta przyrzekła pomóc ojcu i zostawić mu otwarte drzwi do sypialni, lecz zaraz potem ostrzegła Konstantyna. Gdy Maksymian wtargnął do sypialni i zamierzał zabić śpiącego zięcia, okazało się, że w jego miejscu leży jeden z eunuchów. Ojciec Fausty został złapany na gorącym uczynku, a potem na rozkaz jej męża powieszony (lub sam popełnił samobójstwo).

Przedstawienie wizji Konstantyna przed bitwą na Moście Mulwijskim

U szczytu władzy

W 312 r. Konstantyn pokonał Maksencjusza w bitwie na Moście Mulwijskim i objął władzę w Wiecznym Mieście. Wojna między mężem Fausty a jej bratem była nieunikniona. Fausta zawsze jednak wspierała swego męża – zarówno w sporze z jej ojcem jak i w wojnie z jej bratem. Od 312 r. Konstantyn bardzo usilnie zajmował się opanowaniem sytuacji politycznej i religijnej w cesarstwie. W 313 r. wydał wraz z Licyniuszem słynny edykt mediolański, a potem próbował rozwiązać spór katolików z donatystami. Był zmęczony i zdenerwowany brakiem efektów i na jakiś czas zatrzymał się w Galii wraz z Faustą. W Arelate w 316 r. przyszedł na świat ich pierwszy syn – Konstantyn II. W następnych latach Fausta urodziła Konstantynowi jeszcze Konstancjusza II, Konstantynę i Konstansa. Imiona dzieci świadczą dość wyraźnie o zabiegach cesarzowej, która chciała zapewnić sukcesję swoim potomkom. To, jak zobaczymy, zapędzi ją do grobu.

Fausta cieszyła się bardzo silną pozycją na dworze, a szczytem jej kariery było przyznanie jej w 323 r. tytułu Augusty. Mimo ogromnych wpływów i niekwestionowanego miejsca u boku męża, nie cieszyła się sympatią jego matki Heleny. Ponadto, to pierworodny syn Konstantyna z Minerwiną był uznawany za jego głównego następcę. Kryspus miał w 323 r. około dwudziestu lat i był ulubieńcem ojca, wojska i ludu. Posiadał tytuł cezara i od 318 r. dowodził kilkoma zwycięskimi wyprawami przeciw Frankom i Alamanom. Podczas wojny domowej ojca z Licyniuszem, Kryspus odniósł wspaniałe zwycięstwo w bitwie morskiej w 324 r. Był więc zdolnym i słynnym wodzem, posiadał szerokie poparcie, miał już żonę i syna. W Kryspusie Konstantyn w pierwszym rzędzie widział przyszłość imperium. Zazdrosna o swoje dzieci Fausta zamierzała to zmienić.

Tragiczny koniec

Mozaika przedstawiająca Konstantyna Wielkiego

Ogromne ambicje Fausty doprowadziły do tragedii w rodzinie cesarskiej. Po zakończeniu soboru w Nicei w 325 r., Konstantyn zamierzał powrócić do Rzymu. Nagle, wiosną 326 r. Kryspus został zamordowany w dzisiejszej Puli w Istrii na rozkaz swojego ojca. Porywczy Konstantyn nakazał zgładzić syna po tym, jak uwierzył Fauście oskarżającej Kryspusa o to, że próbował ją uwieść. Cesarzowa wykorzystała zaufanie swojego męża i jego gwałtowność. Intryga jednak wkrótce obróciła się przeciw niej.

Matka Konstantyna, Helena, nie mogła pogodzić się ze śmiercią wnuka i zdemaskowała spisek Fausty. Latem 326 r. przekonała syna, że Kryspus był niewinny. Konstantyn wpadł w wielki gniew. Nakazał zamknąć żonę w rozgrzanej łaźni, gdzie Fausta się udusiła. Zakończyła życie z rozkazu nienawidzącego jej męża. Rok 326 stał się najciemniejszą kartą w życiu Konstantyna Wielkiego, który najpierw zgładził swego syna, a potem swoją żonę. Skazał ją także na damnatio memoriae.

Dziedzictwo

Intryga Fausty osiągnęła jednak efekt – choć na pewno nie taki, jaki cesarzowa zakładała. Jej synowie stali się następcami Konstantyna Wielkiego. W 337 r. Rzym został podzielony między Konstantyna II, Konstancjusza II i Konstansa. Żaden z nich nie zostawił męskiego potomka, a ostatni – cesarz Konstancjusz II – zmarł w 361 r. pozostawiając purpurę  swojemu kuzynowi – Julianowi Apostacie, synowi Juliusza Konstancjusza, który był przyrodnim bratem Konstantyna Wielkiego.

Autor: Wojciech Buzała
Źródła wykorzystane
  • Laktancjusz, De mortibus persecutorum, Oxford 1984
  • Krawczuk A., Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2006

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów