Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Flawiusz Wegecjusz

(II poł. IV wieku n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Flawiusz Wegecjusz, urodzony jako Publius Flavius Vegetius Renatus był rzymskim pisarzem i historykiem w II połowie IV wieku n.e. Autor wybitnego dzieła poświęconego wojskowości De rei militari. W De rei militari Wegecjusz określa się jako chrześcijanin.

Mało wiemy o karierze i sferze prywatnej Wegecjusza. Był zarządcą skarbu i z pewnością interesował się wojskowością oraz hodowlą koni, z racji na napisane utwory.

Twórczość

De rei militari

Dzieło nazywane także Epitoma rei militaris („Zarys wojskowości” lub „O sztuce wojskowej”) składa się z czterech ksiąg i poświęcone jest tematyce wojskowości. Utwór zadedykowany został prawdopodobnie cesarzowi Teodozjuszowi I (panował w latach 379-395 n.e.), a celem autora było podkreślenie potęgi rzymskich legionów z początków cesarstwa oraz przywrócenie dyscypliny – na wzór czasów przeszłych – w wojsku za jego życia.

Co jest warte podkreślenia – dzieło De rei militari jest jedynym zachowanym traktatem poświęconym wojskowości antycznego Rzymu. Autor nie był jednak specjalistą w dziedzinie historii ani kwestii wojskowych. Wegecjusz wykorzystał dostępne w tamtych czasach źródła: Katona Starszego, Celsusa, Frontinusa, Paternusa czy oficjalne cesarskie dokumenty.

Wegecjusz zaczyna swój utwór od księgi pierwszej, w której podkreśla potrzebę przeprowadzenia reform w wojsku rzymskim za jego życia. Opisuje dyscyplinę oraz treningi rzymskich legionistów z okresu wczesnego Cesarstwa. Księga druga tyczy się organizacji i struktury legionu. Księga trzecia przedstawia taktykę i zasady, jakich powinien przestrzegać dobry wódz. Księga czwarta opisuje rzymskie machiny oblężnicze oraz flotę wojenną.

Digesta Artis Mulomedicinae

Dzieło poświęcone hodowli oraz leczeniu koni i źrebiąt. W pozycji znajdują się także fragmenty poświęcone koniom Hunów.

Źródła wykorzystane
  • Rosenbaum Sabin, Who was Vegetius?

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów