Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Libiusz Sewer

(ok. 420 - 15 sierpnia 465 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Libiusz Sewer
Imiona

Flavius Libius Severus Serpentius

Czas panowania

19 listopada 461 – 15 sierpnia 465 n.e.

Urodzony

ok. 420 n.e.

Zmarły

15 sierpnia 465 n.e.

Moneta Libiusza Sewera

Libiusz Sewer (Libius Severus) urodził się około roku 420 n.e. w Lukanii (Lucania), krainie historycznej na południu antycznej Italii, między Zatoką Tarencką a Morzem Tyrreńskim. Libiusz był jednym z ostatnich cesarzy Cesarstwa Zachodniorzymskiego, sprawując władzę od 19 listopada 461 roku do swojej śmierci w 15 sierpnia 465 roku n.e.
Mimo że oficjalnie piastował najwyższy urząd, faktycznie znajdował się pod silnymi wpływami głównodowodzącego rzymskiej armii polowej (magister militum) – Rycymera. Libiusz nie był w stanie przeprowadzić skutecznych reform. Antyczne źródła wspominają Libiusza, jako osobę pobożną oraz religijną.

Tło

Dnia 7 sierpnia 461 roku n.e. magister militum Rycymer zabił cesarza Majoriana i tym samym ustanowił wakat na tronie Rzymu. Walka o władzę w stolicy Cesarstwa Zachodniego miała się odbyć między Rycymerem, cesarzem wschodniorzymskim Leonem I oraz Genzerykiem, królem Wandalów, który pod swoim władaniem miał Północną Afrykę oraz Sardynię i Korsykę. Leonowi naturalnie przysługiwało prawo zaakceptowania nowego „kolegi”, zgodnie z oficjalną sytuacją polityczną, jakoby Cesarstwo było wciąż zjednoczone.

Rycymer potrzebował słabego władcy na tronie, tak aby móc go swobodnie kontrolować. Sam nie mógł sięgnąć po purpurę z racji na swoje barbarzyńskie korzenie.
Rywalizacja o tron była niezwykle zacięta. W 455 roku n.e. Genzeryk porwał żonę oraz dwie córki cesarza zachodniego Walentyniana III – Licynię Eudoksję, Eudokię oraz Placydię, w czasie zdobycia Rzymu przez Wandalów. Poprzez małżeństwo swojego syna Huneryka z Eudokią udało mu się wkroczyć do rodziny cesarskiej. Sam wysunął kandydaturę na następcę tronu w Rawennie (oficjalna stolica od 402 roku n.e.; wcześniej Mediolan) Olibriusza, który poślubił drugą córkę Walentyniana – Placydię i także stał się członkiem rodziny cesarskiej.

Genzeryk chcąc „przepchnąć” swojego kandydata, zdecydował się wymusić presję na Rawennie i przeprowadził szereg ataków wzdłuż wybrzeża Italii i Sycylii, podkreślając tym samym, że pokój zawarty z Majorianem już nie obowiązywał. Rycymer zdecydował się zainterweniować. Wysłał emisariusza do Genzeryka w celu prośby o przestrzeganie traktatu pokojowego, kiedy inny wysłannik udał się do cesarza wschodniego z prośbą o zaprzestanie najazdów oraz uwolnienie żony i córek Walentyniana III.

As Rycymera i Libiusza Sewera.
Autor: Panairjdde | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Pomimo presji jaką wywierali Wandalowie na Cesarstwie Zachodniorzymskim, Rycymer zignorował Olibriusza i mianował swojego własnego kandydataLibiusza Sewera, senatora z Lukanii, na cesarza zachodniorzymskiego. Rzymski senat oficjalnie ogłosił nowego cesarza dnia 19 listopada 461 roku n.e. w Rawennie.

Panowanie

Wybór Libiusza wynikał prawdopodobnie z chęci przypodobania się Rycymera arystokracji italskiej. Sewer obejmując swoje stanowisko zmierzyć się musiał z wieloma problemami państwa w sytuacji, kiedy sam był pod silnym wpływem Rycymera, a wiele prowincji za zachodzie nie uznawało jego władzy.

Cesarz Leon I Makelles starał się utrzymać wpływ na sprawy Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Po wstąpieniu na tron uznał cesarza Majoriana, a po jego usunięciu i zabiciu, po powrocie z nieudanej wyprawy przeciwko Wandalom, przez Rycemera, faktycznego władcę Zachodu, odmówił uznania marionetki germańskiego wodza, Libiusza Sewera.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Na początku lat 60 V wieku n.e. Cesarstwo Zachodniorzymskie nie obejmowało już Brytanii (została porzucona), Afryki (podbita przez Wandalów) oraz Hiszpanii (okupowana przez Swebów i Wizygotów, którzy byli foederati – sprzymierzeńcami). Ponadto w samej Galii rządził Egidiusz, a w Illyricum Marcellinus, którzy wspierali zamordowanego Majoriana i tym samym nie popierali władztwa Libiusza. Nawet sam cesarz wschodni Leon I nie uznawała Libiusza, a niektóre źródła bizantyjskie wspominają cesarza zachodniego jako uzurpatora.

Libiusz Sewer obawiał się, że Marcellinus, posiadający pod swoją komendą duże siły, wraz ze wsparciem Leona będzie chciał odbić tron z rąk Rycymera oraz Libiusza. W celu przeciwdziałaniu zagrożeniom, Libiusz powołał własnego magister militum per Gallias – Agrippinusa, dając mu oficjalną władzę ponad Egidiuszem. Warto wspomnieć, że w czasie rządów Majoriana Agrippinus został oskarżony o zdradę, uznany winnym i skazany na śmierć. Ułaskawiono go prawdopodobnie jedynie za sprawą Rycymera, który chciał zachować równowagę w Galli. Agrippinus chcąc się zrewanżować Egidiuszowi zawarł sojusz z Frankami, dowodzonymi przez Childeryka I. W zamian za pomoc, w 462 roku n.e. Libiusz przekazał Wizygotom Narbonę, tym samym dając im dostęp do Morza Śródziemnego i oddzielając zbuntowanego Egidiusza od cesarstwa.
Warto wspomnieć o jednym akcie państwowym, spośród niewielu wydanych, w którym Libiusz skazał na śmierć prefekta pretorianów w Galii – Arvandusa, po tym jak oskarżono go o zdradę i chęć przejęcia władzy.

Libiusz w trakcie swojego panowania rządził praktycznie jedynie Italią. W 465 roku n.e., po śmierci Egidiusza, Galia wróciła na krótki okres do sfery wpływów cesarza.

Śmierć

Szczegóły śmierci Libiusza są niejasne. Większość współczesnych historyków zgadza się, że zmarł z przyczyn naturalnych dnia 15 sierpnia 465 roku n.e. Jego panowanie było kolejnym krokiem w stronę definitywnego upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów