Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Owidiusz

(20 marca 43 p.n.e. - 17 lub 18 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Owidiusz na rycinie.

Owidiusz urodził się 20 marca 43 roku p.n.e. w Sulmonie (Abruzja, we Włoszech), pod nazwiskiem Publius Ovidius Naso. Był jednym z największych elegików rzymskich oraz poetów epoki augustowskiej. Syn bogatego ekwity, przyjaciel Horacego. Związany był z poetyckim kołem Korwinusa Mesali.

Studiował retorykę, by potem jednak zrezygnować z kariery urzędniczej i poświęcić się całkowicie pisarstwu. Już w 16 p.n.e. był sławny jako autor poezji miłosnych oraz tragedii „Medea”, która niestety się nie zachowała do naszych czasów. Niedługo potem wydał „Heroidy” (Heroides), zbiór fikcyjnych listów miłosnych mitycznych bohaterek, oraz poemat „De medicamine faciei feminae”. W tym samym czasie rozpoczął pracę nad zbiorem elegii ajtiologicznych: „Kalendarz” (Fasti), niedokończony opis mitów związanych z ważnymi datami rzymskiego kalendarza religijnego oraz „Metamorfozy” (Metamorphoses), zebrane w 15 księgach mity trojańskie, greckie i italo-rzymskie, traktujące o przemianach znanych postaci w zwierzęta, rośliny i ciała niebieskie. Napisał piękny poemat o miłości, „Sztuka kochania” (Ars amatoria), zawarty w trzech księgach, „Miłostki” (Amores), „Lekarstwa na miłość” (Remedia amoris) oraz „O kosmetykach” (Medicamina faciei feminae).

Pracę nad utworami przerwało wygnanie poety z Rzymu w 8 roku n.e. i przeniesienie się do Tomis nad Morzem Czarnym. Do dziś nie ma pewności, co było przyczyną wygnania Owidiusza. Istnieją różne domniemania. Uważa się, że przyczyną mogła być jego frywolna twórczość („Sztuka kochania”), skandal dworski związany z córką Augusta – Julią Starszą, albo przypadkowe poznanie tajemnic rodziny cesarskiej, które zmusiło cezara do usunięcia niewygodnego świadka.

Owidiusz
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Próśb Owidiusza o odwołanie z wygnania nigdy nie wysłuchano i poeta musiał pozostać w Tomis do końca życia. Decyzja Oktawiana Augusta został podtrzymana przez jego następcę, Tyberiusza. Według słów Owidiusza zgubę przyniosły mu „pieśń i błąd”. Na wygnaniu napisał „Żale” (Tristia) w 5 księgach, ze słynną autobiografią oraz „Ibis”. W „Listach z Pontu” (Epistulae ex Ponto) skarżył się na swój los w obawie, że będąc daleko od Rzymu zniszczy swój talent poetycki.

Jego utwory krążyły w licznych odpisach po Rzymie. Oktawian August skazał twórczość Owidiusza na zapomnienie (rozkaz o usunięciu dzieł z rzymskich bibliotek), jednak zachowała się ona w odpisach i pozostawiła trwały ślad w literaturze rzymskiej.

Zmarł 17 roku n.e, choć niektórzy wskazują rok 18.

Twórczość

  • Heroidy czyli Listy (Heroides albo Epistulae) –
    zbiór fikcyjnych, wierszowanych listów bohaterek sławnych mitów do bohaterów tychże mitów
    (np. Penelopy do Odyseusza.
  • Metamorfozy, Przemiany (Metamorphoses) – ujęte w skomplikowane
    kompozycje ramowe mity o przemianach.
  • Miłostki (Amores) – zbiór erotyków.
  • Sztuka kochania (Ars amatoria) – piękny poemat o
    miłości w praktycznych jej aspektach w trzech księgach:
    pierwsza – jak dziewczę oczarować; druga – jak miłość pielęgnować;
    trzecia – dla kobiet, jak dbać o mężczyznę, by związek był szczęśliwy
  • Lekarstwa na miłość (Remedia amoris) – jak wyleczyć się z niechcianej miłości.
  • O kosmetykach (Medicamina faciei feminae) – krótki utwór o kobiecych kosmetykach.
  • Kalendarz (Fasti – nieukończone) – opis mitów związanych z ważnymi datami rzymskiego kalendarza religijnego; doprowadzony tylko do czerwca.
  • Żale (Tristia) – zbiór (5 ksiąg) utworów napisanych na wygnaniu, wyrażających żal za utraconą ojczyzną.
  • Listy z Pontu (Epistulae ex Ponto) – wierszowane listy do przyjaciół napisane na wygnaniu (4 księgi).
  • Ibis – napisany na wygnaniu utwór pełen inwektyw pod adresem znajdującego się w Rzymie wroga.
  • Medea – nie zachowana do naszych czasów tragedia.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów