Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymski fresk ukazujący wyspę olbrzymów Lajstrygonów

Rzymski fresk ukazujący wyspę olbrzymów-ludożerców Lajstrygonów, gdy przybywa Odyseusz. Co interesujące, Grecy utożsamiali to mityczne miejsce albo z Sycylią, albo z Formią w Lacjum. Obiekt odkryto w domus przy obecnej drodze rzymskiej Via Cavour; obecnie znajduje się muzeach watykańskich w Rzymie. Datowane na I wiek p.n.e.

Rzymski fresk ukazujący wyspę olbrzymów Lajstrygonów

Piękny statek dla Werresa

W czasach rzymskich wystawienie floty morskiej było bardzo kosztownym i dużym wysiłkiem. Jeżeli namiestnik prowincji otrzymał polecenie od senatu lub uznał że należy zbudować, wyposażyć statki oraz wyszkolić nowe załogi, cały ciężar finansowy naturalnie szedł na miasta prowincji oraz ich ludność.

Model triery

Zdrajca rzymski na rzecz Spartakusa

Kiedy w roku 71 p.n.e. Spartakus wraz z armią niewolników znalazł się na samym końcu Półwyspu Apenińskiego, za wszelką cenę próbował zorganizować transport i przewieźć swoje wojsko na Sycylię, aby kontynuować opór przeciwko Rzymowi.

Rzymska mozaika ukazująca statki

Rzymskie małe szklane naczynia w kształcie ptaków

Rzymskie małe szklane naczynia w kształcie ptaków – znane jako unguentarium. Służyły one do przechowywania perfum i olejków. W celu wylania zawartości „ogon” ułamywano. Obiekt datowany na I wiek n.e.; obecnie znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Salonikach.

Rzymskie małe szklane naczynia w kształcie ptaków

Walki jeńców rzymskich na pogrzebie Kriksosa

Kiedy w 72 roku p.n.e. armia powstańcza niewolników Spartakusa maszerowała na północ przez Italię, w kierunku Alp, doszło do rozdzielenia się sił powstańczych. Galowie i Germanie znajdujący się pod dowództwem niejakiego Kriksosa, szli przodem, aby swobodnie rabować Apulię (wschodnia, środkowa Italia). Armia Kriksosa została jednak pokonana przez wojsko rzymskie, a on sam zabity; zginąć miało 20 tysięcy powstańców. Było to pierwsze większe zwycięstwo Rzymian w walce z niewolnikami Spartakusa.

Rekonstrukcja walki gladiatorów

Podstawa rzymskiej miski

Podstawa rzymskiej miski z namalowanymi dwoma postaciami. Obiekt datowany na III-IV wiek n.e.; artefakt znajduje się na wystawie w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Podstawa rzymskiej miski

Wielka wanna cesarza Nerona

Wielka wanna cesarza Nerona, wykonana z porfiru. Obiekt znajdował się pierwotnie w pałacu Nerona (Domus Aurea); obecnie znajduje się w muzeach watykańskich w Rzymie.

Wielka wanna cesarza Nerona

Rzymski portret Aleksandra Sewera

Rzymski portret Aleksandra Sewera, nazywanego także Aleksjanem Bassianusem (Alexianus Bassianus), który był ostatnim cesarzem z rodu Sewerów. Na tronie Rzymu zastąpił swojego kuzyna Heliogabala, który zginął w wyniku spisku. Panowanie Aleksandra Sewera wyznacza nowy okres w dziejach Rzymu – kryzys III wieku – niemal 50 lat wojen domowych, inwazji i upadek gospodarki. Został zamordowany przez własnych zbuntowanych żołnierzy w 235 roku n.e.

Aleksander Sewer

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów