Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Gratidianus i reforma monetarna

Marek Gratidianus był rzymskim politykiem urodzonym około 125 roku p.n.e. W 85 roku p.n.e. sprawował on urząd pretora. W okresie tym Rzym zmagał się z wywołanym przez wojny domowe kryzysem ekonomicznym. Przejawiał się on m.in. destabilizacją kursu wymiany monet ze srebra (denary) na te z brązu (asy).

Rzymska srebrna taca

Rzymska srebrna taca, znana jako „Corbridge Lanx”. Na naczyniu umieszczono sceny z mitologii greckiej. Obiekt znajduje się w the British Museum, a znaleziony został w XVIII wieku w północnej Anglii. Datowane na IV wiek n.e.

Depozyt w prawie rzymskim

Oprócz pożyczki (mutuum) do kontraktów realnych należały także przechowanie (depositum), użyczenie (commodatum) oraz zastaw (pignus). Pierwotnie istniała jedynie pożyczka, jednak z czasem grupa kontraktów realnych powiększyła się i wyodrębnionych zostało kilka różniących się od siebie typów tej kategorii umów.

Klodiusz, iustitium i trzęsienie ziemi

W 58 roku p.n.e. Publiusz Klodiusz korzystając ze swoich uprawnień trybuna ludowego nakazał zamknięcie straganów i zatrzymanie handlu w obrębie Rzymu. Był to pierwszy krok na drodze do wprowadzenia w Rzymie iustitium – tj. stanu wyjątkowego.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów