Fresk rzymski ukazujący figi i chleb
Fresk rzymski ukazujący figi i chleb. Obiekt znajduje się w the British Museum.
Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.
Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.
Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.
Fresk rzymski ukazujący figi i chleb. Obiekt znajduje się w the British Museum.
Zamożni obywatele Rzymu, którzy tracili zęby, często zastępowali je prawdziwymi zębami innych ludzi, najczęściej niewolników lub żołnierzy poległych w bitwach. Zęby były przymocowywane przy pomocy złotego drutu, co czyniło takie „protezy” nie tylko praktycznymi, ale i luksusowymi ozdobami.
W starożytnym Rzymie pisano zaklęcia i klątwy na cienkich tabliczkach z ołowiu, zwanych defixiones. Rzymianie używali ich, by przekląć rywala z powodów miłosnych, rywalizacji lub czystej zawiści. Tabliczki często wkładano do grobów, studni lub świątyń, by „wysłać” wiadomość do świata podziemnego.
W starożytnym Rzymie zarządzaniem systemem wodociągowym zajmowali się urzędnicy zwani curatores aquarum. Byli to senatorowie o randze konsularnej, mianowani przez cesarza, odpowiedzialni za nadzór nad budową, utrzymaniem i funkcjonowaniem akweduktów oraz sieci dystrybucji wody w mieście. Ich obowiązki obejmowały również egzekwowanie prawa wodnego, zapobieganie nielegalnym przyłączom oraz rozwiązywanie sporów związanych z dostępem do wody.
W czasach przełomu między starożytnością a średniowieczem, kiedy chrześcijaństwo umacniało swoją pozycję jako religia państwowa, doszło do wydarzeń, które odcisnęły piętno na historii kultury i nauki. Jedną z najbardziej znanych postaci tego okresu była Hypatia – filozofka, matematyczka i astronomka, której tragiczna śmierć stała się symbolem zmian zachodzących w ówczesnym świecie.
W czasach, gdy nie istniały zegarki ani nowoczesne zegary, starożytni Rzymianie wykorzystywali klepsydry, czyli zegary wodne, by odmierzać upływ czasu. To urządzenie działało na zasadzie przepływu wody z jednego naczynia do drugiego — zazwyczaj przez mały otwór. W miarę jak poziom wody się obniżał (lub podnosił), zaznaczone skale pokazywały, ile czasu minęło.
Fresk rzymski przedstawiający twarz kobiety z Herkulanum. Obiekt znajduje się w the British Museum.
Zwęglone pozostałości po owocach granatach z Oplontis, które znajdowało się w pobliżu Pompejów i zostało zniszczone w wyniku wybuchu Wezuwiusza w roku 79 n.e. Pozostałości znajdują się w the British Museum.
Zachowane częściowo i zwęglone drewniane urządzenie do wyciągania wody. Obiekt odkryto w tzw. Domu Dwóch Atriów, w Herkulanum. Artefakt w the British Museum.
Fresk z rzymskiego pomieszczenia w tzw. Domu Złotej Bransolety w Pompejach. Malunek ukazuje sceny ogrodowe. Znalezisko znajduje się w the British Museum.