Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Antyczna rzeźba młodzieńca

Antyczna rzeźba młodzieńca. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Podpis pod eksponatem – „Efeb” – sugeruje że mamy do czynienia z wizerunkiem greckiego młodego mężczyzny w wieku 18-20 lat, który przeszedł przeszkolenie wojskowe.

Antyczna rzeźba młodzieńca

Fresk rzymski podzielony na dwie sceny

Fresk rzymski podzielony na dwie sceny. Na górze widać dwie lary wylewające wino z rogu tzw. rhyton oraz Geniusza, który przy wsparciu asystentów składa ofiarę. Na górnej scenie widać też muzyka grającego na flecie.

Fresk rzymski podzielony na dwie sceny

Rzeźby Amora z naczyniem

Rzeźby Amora z naczyniem, wykonane z brązu. Obiekty odkryto w Pompejach lub Herkulanum. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Rzeźby Amora z naczyniem

Malarz na rzymskim fresku

Fresk rzymski ukazujący malarza retuszującego obraz przedstawiający hermę Dionizosa. Obiekt odkryto w Pompejach. Datowany na I wiek n.e. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Malarz na rzymskim fresku

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów