Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymska inskrypcja z Lilybauem

Rzymska inskrypcja w łacinie z lat 39-36 p.n.e. upamiętniająca prace budowlane przeprowadzone za urzędu propretora Lucjusza Pliniusza Rufusa, który w imieniu Sekstusa Pompejusza, syna Pompejusza Wielkiego, zlecił rozbudowę umocnień defensywnych w Lilybauem (obecna Marsala na Sycylii), z powodu ataków jednego z triumwirów Marka Lepidusa.

Rzymska inskrypcja z Lilybauem

Gnejusz Petrejusz

Zimą 102 roku p.n.e. jeden z legionów, został wysłany do doliny Adygi, blisko dzisiejszego Trydentu. Konsul Kwintus Lutacjusz Katulus, chciał tym ruchem, opóźnić ruchy nadciągających Cymbrów – germańskich najeźdźców z północy. Na nieszczęście dla legionistów, Cymbrowie okrążyli ich pozycję i szykowali się do zniszczenia rzymskich sił w dolinie.

Rzymski generał w otoczeniu liktorów i skrybów

Antinous jako Ozyrys

Antinous, kochanek cesarza Hadriana, po śmierci w roku 130 n.e. został ubóstwiony, a władca kazał masowo wykonywać liczne jego portrety. Dzięki temu do naszych czasów zachowało się wiele rzeźb ukazujących młodego 19-letniego mężczyznę.

Antinous jako Ozyrys

Rzymskie denary z Alnwick

Rzymskie denary, które zostały znalezione w pobliżu muru Hadriana. Artefakty datowane są na połowę II wieku n.e. i obecnie znajdują się w kolekcji księcia Northumberland w zamku Alnwick, w północnej Anglii.

Rzymskie denary z Alnwick

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów