Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymska srebrna taca

Rzymska srebrna taca, znana jako „Corbridge Lanx”. Na naczyniu umieszczono sceny z mitologii greckiej. Obiekt znajduje się w the British Museum, a znaleziony został w XVIII wieku w północnej Anglii. Datowane na IV wiek n.e.

Depozyt w prawie rzymskim

Oprócz pożyczki (mutuum) do kontraktów realnych należały także przechowanie (depositum), użyczenie (commodatum) oraz zastaw (pignus). Pierwotnie istniała jedynie pożyczka, jednak z czasem grupa kontraktów realnych powiększyła się i wyodrębnionych zostało kilka różniących się od siebie typów tej kategorii umów.

Klodiusz, iustitium i trzęsienie ziemi

W 58 roku p.n.e. Publiusz Klodiusz korzystając ze swoich uprawnień trybuna ludowego nakazał zamknięcie straganów i zatrzymanie handlu w obrębie Rzymu. Był to pierwszy krok na drodze do wprowadzenia w Rzymie iustitium – tj. stanu wyjątkowego.

Rzymski relief ukazujący sklep ze sztućcami

Rzymski relief z Ostii ukazujący sklep ze sztućcami i narzędziami kuchennymi. Co interesujące, antyczni Rzymianie w czasie spożywania posiłku używali łyżek (furca) i rąk; widelce i noże wykorzystywano do krojenia, przygotowania i podawania potraw. Obiekt datowany na I wiek n.e.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów