Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

3 kluczowe pancerze rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Lorica segmentata
Lorica segmentata

Rzymskie legiony podbijały kolejne ludy i ziemie nie tylko dzięki swojej organizacji i dyscyplinie, ale także dzięki uzbrojeniu, które było naprawdę wysokiej jakości. Poza ekwipunkiem ofensywnym (pilum, pugio, gladius) dysponowano także bardzo dobry pancerzem.

Rzymianie wykorzystywali trzy główne rodzaje zbroi: lorica segmentata, lorica squamata oraz lorica hamata.

Lorica segmentata

Lorica segmentata była zapewne pancerzem, który najlepiej chronił ciała legionistów i był najbardziej rozpoznawalną zbroją rzymską. Była to zbroja folgowa, zwana segmentową, która złożona była z pasów kutego żelaza. Pancerz składał się z metalowych (żelazo lub brąz) płytek pokrywających klatkę piersiową, ramiona i plecy oraz z 4 do 7 skórzanych pasów. Poszczególne płyty utrzymywał razem od wewnątrz skórzany rzemień. Zarówno z przodu jak i z tyłu, zapinano metalowe pasy.

Pancerz ten jak każdy inny posiadał wady. Źle lub niedbale wykonane mocowanie powodowały niekończące się naprawy. Segmentata nie chroniła też dostatecznie podbrzusza oraz pachy, które musiały być chronione dużą tarczą.

Mimo że lorica segmentata była ciężka i obcierała ciało była najbardziej popularną rzymską zbroją od I wieku p.n.e. do III n.e. Bardzo dobrze chroniła tułowie żołnierza zarówno przed cięciami jak i czasami pchnięciami. Ostatecznie zrezygnowano z niej ze względu na koszta.

Lorica squamata

Lorica squamata była to zbroja łuskowa, która wyglądała jak rybia łuska. Płytki w kształcie łusek zaokrąglonych na dole wykonywano z brązu lub żelaza. Były małych rozmiarów, średnio od 2 na 1, 2 cm lub 1, 5 na 1 cm. Posiadały u góry otwory które służyły do łączenia pojedynczych płytek za pomocą drutu w rzędy a następnie gotowych rzędów łusek do podłoża skórzanego lub materiałowego. Układane były tak ze zachodziły na siebie naprzemiennie.

Prosta squamata mogła być wykonana przez mniej wprawnych rzemieślników. Mogła być łatwo naprawiona nawet przez żołnierza i co najważniejsze była mniej kosztowna niż hamata (następny omawiany pancerz). Jej stosunkowo mała popularność u Rzymian wynikała z tego że squamata nie jest ani tak elastyczna ani odporna jak kolczuga a poza tym jest dosyć ciężka. Nie chroniła tak dobrze przed cięciami jak kolczuga, lepiej jednak przed pchnięciami. Być może dlatego była preferowana prze jazdę, walczącą z piechotą barbarzyńską używającą włóczni jako głównej broni ofensywnej.

Lorica hamata

Lorica hamata była to zbroja łańcuszkowa, złożona z wielu łańcuszków połączonych ze sobą; przypominała kolczugę. Wytwarzana z kółeczek stalowych bądź brązowych tworzyła pancerz w postaci kamizelki, czasem z króciutkim rękawem. Dobrze chroniła przed cięciami, znacznie gorzej przed pchnięciami, oraz grotami strzał które mogły rozerwać ogniwa.

Hamata, jak każda zbroja posiadała zalety i wady. Jej podstawowymi zaletami były elastyczność i przewiewność. Była pracochłonna i stosunkowo ciężka. Jej ciężar spoczywał głownie na barkach żołnierza. Częściowo niwelował to pas żołnierski balteus, który przejmował ciężar na pas biodrowy.

Źródła wykorzystane
  • Historia Armii Rzymskiej, Wydawnictwo Hachette, Paryż 1986
  • Simkins Michael, The Roman Army from Caesar to Trajan
  • Warry John, Armie świata antycznego, Warszawa 1995
  • Żygulski Zdzisław, Broń Starożytna

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów