Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Alypius i gladiatorzy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Walka gladiatorów
Walka gladiatorów

Święty Augustyn (354-430 n.e.) przytacza historię niejakiego Alypiusa, młodego chrześcijanina, który został zaciągnięty przez swoich towarzyszy na pokaz walki gladiatorów wbrew swoim przekonaniom. Uważał on, że tego typu rozrywka jest barbarzyńska i wbrew naukom Chrystusa.

Alypius w Rzymie znalazł się za sprawą rodziców, którzy wysłali go do szkoły prawniczej. Młodzieniec miał ponoć wrażliwą osobowość i perspektywa oglądania krwawych walk gladiatorów w Koloseum go przeraziła.

Ostatecznie zgodził się, jednak uparł się że nie otworzy oczu. W pewnym momencie na arenie jeden z gladiatorów padł na ziemię, będąc rannym. Na widowni zapanował olbrzymi hałas, który dowodził wielkich emocji. Alypius nie mogąc powstrzymać swojej ciekawości otworzył oczy, aby ujrzeć co też się stało.

Ponoć od tego momentu Alypius był wielkim miłośnikiem walk gladiatorów. Święty Augustyn żali się, że bardziej ucierpiała dusza jego towarzysza, niżeli ciało rannego gladiatora.

Źródła wykorzystane
  • Święty Augustyn, Wyznania, VI.7

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów