Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Amfiteatr rzymski w Katanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Amfiteatr rzymski w Katanii
Amfiteatr rzymski w Katanii

Amfiteatr rzymski w Katanii (Sycylia) był jednym z największych tego typu obiektów w Imperium Rzymskim. Budowla mogła pomieścić nawet 15 tysięcy widzów, na 32-stopniowej widowni (cavea). Amfiteatr datowany jest prawdopodobnie na II wiek n.e., okres między rządami Hadriana i Antoninusa Piusa.

Obiekt mierzył 125 na 105 metrów. Niesamowita budowla dostępna do oglądania jest jedynie fragmentarycznie w samym centrum miasta; reszta konstrukcji znajduje się pod zabytkowymi ulicami Katanii.

Naukowcy podejrzewają, że na arenie o średnicy 70 metrów mogły odbywać się także naumachie; woda dostarczana była zapewne za pomocą akweduktu.

Na ulicy przed amfiteatrem wystawiono odkryte na początku XX wieku kolumny wykonane w stylu jońskim, na których znajduje się napis: AMPHITHEATRVM INSIGNE, czyli „Wybitny Amfiteatr”. Po upadku Rzymu w 476 roku n.e. miasto ulegało stopniowemu niszczeniu, a budulec był wykorzystywany przez ludność oraz kolejne ludy władające na Sycylii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów