Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antoninus Pius w stroju typowym dla Bractwa Arwalskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antoninus Pius w stroju typowym dla Bractwa Arwalskiego
Antoninus Pius w stroju typowym dla Bractwa Arwalskiego

Popiersie rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa (rządził w latach 138-161 n.e.), ubranego w tradycyjny ubiór Braci Arwalskich.

Bractwo Arwalskie (Arvales fratres) było to rzymskie kolegium 12 kapłanów bogini Dea Dia i Marsa. Kapłani składali ofiary w trakcie festiwalu Ambarvalia, aby zapewnić dobre zbiory i duże plony na polach.

Znaczenie tego kolegium zmalało w czasach republikańskich. Oktawian August jednak po przejęciu władzy przywrócił mu pozycję. W cesarstwie rzymskim cesarze i senatorowie wybierali się na obchody religijne, które miały miejsce na granicach Rzymu. Na piątej mili Via Campana lub Via Salaria,  przed złożeniem ofiary kapłani krążyli z nią trzy razy wokół pola, na którym grupa rolników i pasterzy tańczyła oraz śpiewała modlitwy na cześć bogini Ceres. Co więcej, pito mleko, miód i wino.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów