Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antoninus Pius w stroju typowym dla Bractwa Arwalskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antoninus Pius w stroju typowym dla Bractwa Arwalskiego
Antoninus Pius w stroju typowym dla Bractwa Arwalskiego

Popiersie rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa (rządził w latach 138-161 n.e.), ubranego w tradycyjny ubiór Braci Arwalskich.

Bractwo Arwalskie (Arvales fratres) było to rzymskie kolegium 12 kapłanów bogini Dea Dia i Marsa. Kapłani składali ofiary w trakcie festiwalu Ambarvalia, aby zapewnić dobre zbiory i duże plony na polach.

Znaczenie tego kolegium zmalało w czasach republikańskich. Oktawian August jednak po przejęciu władzy przywrócił mu pozycję. W cesarstwie rzymskim cesarze i senatorowie wybierali się na obchody religijne, które miały miejsce na granicach Rzymu. Na piątej mili Via Campana lub Via Salaria,  przed złożeniem ofiary kapłani krążyli z nią trzy razy wokół pola, na którym grupa rolników i pasterzy tańczyła oraz śpiewała modlitwy na cześć bogini Ceres. Co więcej, pito mleko, miód i wino.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów