Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczna budowla Saepta Iulia

Saepta Julia na planie antycznego Rzymu (w skali 1:400), z początku IV wieku n.e., wykonanym przez francuskiego architekta Paula Bigota
Saepta Julia na planie antycznego Rzymu (w skali 1:400), z początku IV wieku n.e., wykonanym przez francuskiego architekta Paula Bigota.

Antyczny budynek Saepta Iulia na Polu Marsowym było miejscem, gdzie w antycznym Rzymie obywatele oddawali głosy w tzw. komicjach trybusowych (comitia tributa), decydując o wyborach niższych urzędników (edylowie, kwestorzy)1 lub niekiedy przyjęciu praw. 

Inicjatorem jej budowy był Juliusz Cezar; dedykacja nastąpiła w roku 26 p.n.e. za sprawą Marka Agryppy. Marmurowa budowla zastąpiła poprzednią drewnianą konstrukcję Ovile („zagroda owiec”), której nazwa wywodziła się stąd, iż wyglądem przypominała zagrodę owiec na płaskim terenie. Jej funkcja była dokładnie taka sama jak Saepta Julia. Jej powierzchnia miała ok. 300×95 m. Budynek najprawdopodobniej miał postać wielkiego prostokątnego patio.

Według Swetoniusza, w budowli za panowania Oktawiana Augusta, Kaliguli, Klaudiusza odbywały się później walki gladiatorów. Kasjusz Dion z kolei podaje, że August i Kaligula dodatkowo urządzali naumachie, a Neron za swojego panowania urządzał tam ćwiczenia gimnastyczne.

Saepta Julia widoczna jest na Forma Urbis Romae – mapie Rzymu z III wieku n.e.; dzięki temu mamy większość wiedzy na temat budowli. Do dzisiejszego dnia zachował się jedynie fragment muru budowli, który widoczny jest obok Panteonu. Biegnie on wzdłuż Via di Minerva i wyznacza zachodnią granicę tej wielkiej budowli.

Plan Saepta Julia.

Warto nadmienić, że na Polu Marsowym nieopodal Saepta Iulia sprzedawano małe gliniane figurki. W grudniu, w święto zwane Sigillaria (dosłownie: „święto stautetek”) dzieci ustawiały z nich scenki przedstawiające życie przodków – co można uznać za pierwowzór szopek noworocznych.

Przypisy
  1. Warto zaznaczyć, że zgromadzenie to było jednym z niewielu, gdzie duże znaczenie posiadali najubożsi.
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów