Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczna kolumna będąca częścią grobu Achilleusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczna kolumna będąca częścią grobu Achilleusa
Antyczna kolumna będąca częścią grobu Achilleusa

Antyczna kolumna będąca częścią grobu z III wieku p.n.e. Na kamieniu umieszczono napis „Achilleus, syn Prothymosa, bądź szczęśliwy nawet w podziemiach”.

Na części zachowanego grobu znajduje się także wizerunek młodego mężczyzny w todze z owocem granatu w ręku. Ręce wzniesione do góry to zapewne motyw inwokacji do boga Słońca, który pojawia się wśród nagrobków osób, które zmarły przed osiągnięciem dorosłości lub zginęły w kryminalnych okolicznościach. Wierzono, że taka dusza była niespokojna i krążyła po ziemi nie mogąc zaznać spokoju. Nawoływanie do boga Słońca miało na celu wyproszenie wszechwidzące bóstwo o pomoc w wytropieniu mordercy i przyniesienia ulgi niespokojnej duszy.

Artefakt znajduje się na wystawie w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów