Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczna kolumna będąca częścią grobu Achilleusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczna kolumna będąca częścią grobu Achilleusa
Antyczna kolumna będąca częścią grobu Achilleusa

Antyczna kolumna będąca częścią grobu z III wieku p.n.e. Na kamieniu umieszczono napis „Achilleus, syn Prothymosa, bądź szczęśliwy nawet w podziemiach”.

Na części zachowanego grobu znajduje się także wizerunek młodego mężczyzny w todze z owocem granatu w ręku. Ręce wzniesione do góry to zapewne motyw inwokacji do boga Słońca, który pojawia się wśród nagrobków osób, które zmarły przed osiągnięciem dorosłości lub zginęły w kryminalnych okolicznościach. Wierzono, że taka dusza była niespokojna i krążyła po ziemi nie mogąc zaznać spokoju. Nawoływanie do boga Słońca miało na celu wyproszenie wszechwidzące bóstwo o pomoc w wytropieniu mordercy i przyniesienia ulgi niespokojnej duszy.

Artefakt znajduje się na wystawie w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów