Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Antyczne historie)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Legenda o Sylwestrze

Na pewno wielu z nas hucznie świętuje ostatni dzień w roku, zwany sylwestrem. Lecz ile osób dokładnie wie, skąd właściwie się ta nazwa wzięła?

Nietypowa legionowa Aquila

Podczas wojny między Makrynem, a Heliogabalem rozegrała się bitwa pod Immae w 218 roku. Pretorianie mieli zmierzyć się ze słynnym legio II Parthica. Bitwa ta od początku była nietypowa – Kasjusz Dion podaje, że cesarz kazał walczyć swemu wojsku bez pancerzy. Z jakiegoś powodu Makryn stchórzył i uciekł z pola walki, dzięki czemu Heliogabal ostatecznie wygrał (Kasjusz Dion LXXIX 37).

Sen Trajana

Trajan uznawany jest za jednego z najlepszych cesarzy rzymskich w historii. Za jego rządów Cesarstwo Rzymskie osiągnęło swój szczyt militarny oraz terytorialny. Tym co wyróżniało Trajana był fakt, że niezwykle szanował Senat, co po latach panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej, nie było czymś oczywistym.

Tragiczne igrzyska słoni

Słonie były egzotycznymi zwierzętami, które często występowały na arenach rzymskich amfiteatrów i cyrków. Olbrzymie rozmiary oraz niezwykły wygląd powodowały, że rzymski tłum uwielbiał je oglądać.

Kiedy Panteon stał się kościołem

Dnia 13 maja 609 roku papież Bonifacy IV zdecydował o przekształceniu Panteonu w kościół Santa Maria ad Martyres. Do tej pory dawna świątynia wszystkich bóstw rzymskich, od czasu upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego, była w dużej mierze nie używana. Z tym wydarzeniem związana jest jednak pewna przypowieść.

Współpraca Hannibala i Antiocha III

Hannibal tuż po zakończeniu drugiej wojny punickiej miał ponad 40 lat. Po podpisaniu upokarzającego pokoju Hannibal zdecydował się skupić na polityce. Został wybrany sufetą, najwyższym urzędnikiem państwowym, o silnej władzy wykonawczej oraz znacznych uprawnieniach prawodawczych i sądowniczych. W wyniku jego sprawnych reform w siedem lat po bitwie po Zamą (202 p.n.e.) Kartagina „podnosiła się z kolan”.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów