Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Antyczne historie)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Milon z Krotonu – antyczna gwiazda sportu

Jednym z najbardziej znanych sportowców starożytnego świata był Milon z Krotonu. Był on Grekiem, a jego sława dotarła nawet Rzymu i przetrwała wieki. Milo był legendarnym zapaśnikiem, który żył w VI wieku p.n.e. i był sześciokrotnym zwycięzcą igrzysk olimpijskich i sześciokrotnym igrzysk w Delfach. Jego siła i umiejętności były tak imponujące, że jego postać stała się inspiracją w rzymskiej kulturze, a o jego wyczynach pisano nawet w Rzymie.

Milon z Krotonu

„W jaki sposób stałeś się Agrypą?”

Prawdą jest, że każdy nowy monarcha wstępujący na tron musi liczyć się z niebezpieczeństwem potencjalnego zamachu na swoje życie. Jak pokazuje historia, nigdy nie brakowało ludzi, którzy byli w stanie podnieść rękę na własnego władcę. Te okrutne praktyki znała już przecież starożytność, a rzymscy cesarze nieraz musieli stawać w obliczu ataków na własne życie. Sam Oktawian August, uważany powszechnie za raczej dobrego władcę, nie uniknął spisków oraz zamachów mających na celu odebranie mu życia czy władzy.

Tyberiusz

Białe kury cesarzowej Liwii

Ad Gallinas Albas: dzisiaj niewiele osób kojarzy tę nazwę, ale dwa tysiące lat temu rzecz się miała inaczej. Znana pod nią była miejscowość współcześnie nazywana Prima Porta – nieopodal Rzymu, przy Via Flaminia.

Ad Gallinas Albas

Kaligula i rzeź na Palatynie

Okoliczności śmierci trzeciego cesarza Rzymu są pozornie jasne. Kaligula został zamordowany 24 stycznia 41 roku, po niecałych czterech latach panowania. Sam fakt mordu na cesarzu nie podlega wątpliwości, choć niektóre szczegóły pozostają niejasne.

Cesarz Gajusz, zwany Kaligulą

Płonące góry Pliniusza

Bardzo lubię wracać do lektury „Historii Naturalnej” autorstwa Gajusza Pliniusza, niezwykłego Rzymianina o wszechstronnych zainteresowaniach i rozlicznych talentach, który żył pod panowaniem najbardziej znanych cesarzy: Tyberiusza, Kaliguli, Klaudiusza, Nerona, Wespazjana i Tytusa.

Płonąca góra

Fimbryjscy legioniści

W 67 roku p.n.e. Lucjusz Licyniusz Lukullus został odwołany do Rzymu, a dowódcą rzymskich wojsk walczących na wschodzie został Pompejusz Wielki. Lukullus nie był lubiany przez żołnierzy za skąpstwo i za to, że ograniczał im możliwość plądrowania. Najbardziej jednak nienawidzili go fimbryjscy legioniści – weterani mający za sobą ponad 20 lat służby.

Rzymski legionista z I wieku p.n.e

Pojedynek kończący wojnę?

W latach 421-422 Cesarstwo Wschodniorzymskie toczyło kolejną wojnę z Państwem Sasanidów. Wojska pod przywództwem magistera militum per orientem Ardabura, wkroczyły do perskiej Mezopotamii, ale szybko zostały wyparte przez przeważające siły perskie.

Zdjęcie ukazujące partyjskiego katafraktę z II wieku n.e. i armeńskiego z III wieku n.e

Nieuczciwa licytacja Kaliguli

Kaligula (panował w latach 37-41 n.e.) przeszedł do historii, jako jeden z najbardziej niezrównoważonych rzymskich cesarzy. Cesarz w trakcie swoich rządów starał się pozyskać jak największe bogactwo, m.in. poprzez licytację.

Kaligula

Piękny statek dla Werresa

W czasach rzymskich wystawienie floty morskiej było bardzo kosztownym i dużym wysiłkiem. Jeżeli namiestnik prowincji otrzymał polecenie od senatu lub uznał że należy zbudować, wyposażyć statki oraz wyszkolić nowe załogi, cały ciężar finansowy naturalnie szedł na miasta prowincji oraz ich ludność.

Model triery

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów