Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne odkrycia w mieście Magnice w Polsce

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ulica Marka Aureliusza w Magnicach oraz hala, na której terenie znajdowała się niegdyś osada kultury przeworskiej
Ulica Marka Aureliusza w Magnicach oraz hala, na której terenie znajdowała się niegdyś osada kultury przeworskiej

Pod Wrocławiem, w miejscowości Magnice, w czasie badań archeologicznych poprzedzających budowę centrum logistycznego, odkryto pozostałości dużej osady kultury przeworskiej z lat 60-tych II wieku n.e. Badania dendrochronologiczne odkrytych tam drewnianych elementów obudowy studni wskazały datę pierwszych lat panowania Marka Aureliusza (początek lat 60-tych II wieku n.e.).

Powiązania z Rzymem udokumentowane zostały także znalezieniem kilku srebrnych monet rzymskich z tego właśnie okresu. Dla upamiętnienia tego powiązania, nowo powstała na tym terenie ulica otrzymała nazwę Marka Aureliusza – jako jedyna taka ulica w Polsce.

W czasie wykopalisk odkryto nie tylko pozostałości zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, ale także duży cmentarz. W rycie typowym dla kultury przeworskiej, zazwyczaj kojarzonej z plemieniem Wandalów, kilkaset pochówków było ciałopalnych i dokonanych w urnach. Znacznie mniejsza ilość (ok. 10% całości) to pochówki szkieletowe, które z kolei powiązano z dwiema innymi kulturami: kulturą wielbarską, kojarzoną z Gotami zamieszkującymi wówczas tereny dzisiejszej Wielkopolski i Pomorza oraz być może także z Celtami zamieszkującymi teren Dolnego Śląska jeszcze przed przybyciem Germanów (pozostałości kultury łużyckiej). Przyjęta hipoteza zakłada, że Celtowie stanowili podbitą, ale tylko częściowo zasymilowaną kulturowo warstwę społeczną, a Goci przybywali do osady w celach dyplomatycznych i handlowych. Mieszane małżeństwa wandalsko-gockie przypuszczalnie też miały miejsce, na co wskazują bogate gockie groby kobiece.

Autor: Michal Szczepaniak

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów