Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne pociski do proc

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczne pociski do proc
Antyczne pociski do proc

Antyczne pociski do proc, znalezione w nekropolii w Marsali (zachodnia Sycylia). Obiekty nie znajdowały się w grobie, a osobnym dole, co według naukowców sugeruje, że stanowiło formę magazynu.

Na niektórych z pocisków znaleziono napisy MAG IMP, co pozwala domniemywać, że powstały za czasów obecności na wyspie Sekstusa Pomejusza, syna Pompejusza Wielkiego. Powstały one zapewne w roku 43 p.n.e., kiedy Lilybaeum oblegał Sekstus Pompejusz lub w roku 36 p.n.e., kiedy twierdzę oblegał Marek Lepidus.

Artefakt znajduje się na wystawie w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów