Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne rzeźby z wyrytymi krzyżami czy ułamanymi nosami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Germanika z ułamanym nosem i krzyżem na czole
Popiersie Germanika z ułamanym nosem i krzyżem na czole. Obiekt znajduje się w British Museum w Londynie. | Zdjęcie: Carole Raddato

Do dzisiejszych czasów zachowały się liczne antyczne rzeźby z wyrytym krzyżem na czole lub podbródku oraz ułamanym np. nosem. Działania te były dziełem zarówno wandalizmu, jak i przypadku.

Mówiąc o przypadku mam tu na myśli, po prostu upływający czas i fakt, że nosy z racji na łatwość złamania, ułamywały się w wyniku przygniecenia lub oddziaływania innych przedmiotów. Brak nosa nie jest jedynym przykładem uszkodzeń. Zachowało się także wiele rzeźb bez rąk, palców, głowy, nóg. Wszystkie te części dzieła były narażone na takie uszkodzenia.
Niemożna także wykluczać, że wspomniane uszkodzenia były dziełem człowieka i wandalizmu.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja w przypadku widocznych krzyży na głowach przedstawionych postaci, które były celowym działaniem wczesnych chrześcijan, którzy stopniowo zdobywali silną pozycję w Imperium Rzymskim. Niektóre z rzeźb (jak np. głowa Afrodyty z Akropolu) mają dodatkowo uszkodzone oczy – takie zniszczenia miały ponoć na celu oślepienie starożytnych bóstw.

Działania wczesnych chrześcijan miały tutaj przede wszystkim na celu zbezczeszczenie bóstw antycznych, a także oznaczenie rzeźb do ponownego użytku, np. na rzecz przedstawienia swoich świętych.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów