Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne rzeźby z wyrytymi krzyżami czy ułamanymi nosami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Germanika z ułamanym nosem i krzyżem na czole
Popiersie Germanika z ułamanym nosem i krzyżem na czole. Obiekt znajduje się w British Museum w Londynie. | Zdjęcie: Carole Raddato

Do dzisiejszych czasów zachowały się liczne antyczne rzeźby z wyrytym krzyżem na czole lub podbródku oraz ułamanym np. nosem. Działania te były dziełem zarówno wandalizmu, jak i przypadku.

Mówiąc o przypadku mam tu na myśli, po prostu upływający czas i fakt, że nosy z racji na łatwość złamania, ułamywały się w wyniku przygniecenia lub oddziaływania innych przedmiotów. Brak nosa nie jest jedynym przykładem uszkodzeń. Zachowało się także wiele rzeźb bez rąk, palców, głowy, nóg. Wszystkie te części dzieła były narażone na takie uszkodzenia.
Niemożna także wykluczać, że wspomniane uszkodzenia były dziełem człowieka i wandalizmu.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja w przypadku widocznych krzyży na głowach przedstawionych postaci, które były celowym działaniem wczesnych chrześcijan, którzy stopniowo zdobywali silną pozycję w Imperium Rzymskim. Niektóre z rzeźb (jak np. głowa Afrodyty z Akropolu) mają dodatkowo uszkodzone oczy – takie zniszczenia miały ponoć na celu oślepienie starożytnych bóstw.

Działania wczesnych chrześcijan miały tutaj przede wszystkim na celu zbezczeszczenie bóstw antycznych, a także oznaczenie rzeźb do ponownego użytku, np. na rzecz przedstawienia swoich świętych.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów