Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczny nagrobek gladiatora o imieniu Quinto Sossio Albo

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczny nagrobek gladiatora o imieniu Quinto Sossio Albo
Antyczny nagrobek gladiatora o imieniu Quinto Sossio Albo

Antyczny nagrobek gladiatora o imieniu Quinto Sossio Albo. Mężczyzna urodził się w Akwilei i na arenie walczył jako murmillo. Mężczyzna przedstawiony został na kamieniu z pełnym trójczłonowym imieniem, a nie jedynie pseudonimem, co dowodzi tego, że był auctoratus, czyli wolną osobą, która dobrowolnie zgodziła się walczyć na arenie w zamian za sławę i pieniądze.

Na steli widnieje inskrypcja: D(is) M(anibus) // Q(uinti) Sossi / Albi / myrmillonis / Sossia Iusta / lib(erta) patron(o) / bene merenti, która trochę nam mówi o zmarłym.

Nagrobek wzniosła dla Quinto jego wyzwolenica Albo Sossia Iusta. Dowodzi to tego, że mężczyzna musiał być majętny i zapewne odnosił sukcesy na arenie. Warto nadmienić, że często decyzja obywatela o pójściu na arenę amfiteatru wynikała z długów, w jakie popadł.

Obiekt datowany jest na II wiek n.e.; znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Akwilei.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów