Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bazylika rzymska w Londynie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Piwnice salonu fryzjerskiego z widocznymi fundamentami bazyliki rzymskiej
Piwnice salonu fryzjerskiego z widocznymi fundamentami bazyliki rzymskiej

Trzypiętrowa Bazylika zbudowana przez Rzymian w odległym od stolicy cesarstwa Londinium była największą tego typu budowlą znajdującą się na północ od Alp. Skonstruowana w roku 70 n.e., powiększona w latach 90-120, stanowiła siedzibę ówczesnych władz miejskich, administracji, skarbca, świątyń oraz sądów.

Jedna ze ścian przylegała bezpośrednio do londyńskiego forum, gdzie mieściły się liczne sklepy i stoiska handlowe. Jedyny zachowany fragment – stanowiący prawdopodobnie podstawę łuku (arkady) został odkryty w drugiej połowie XIX w. podczas budowania Leadenhall Market (miejsca znanego szerzej z kręcenia scen do filmów o Harrym Potterze). Dzisiaj skrawek ten jest ukryty 6 metrów pod ziemią, w pomieszczeniach zakładu fryzjerskiego. Schodząc po stromych schodach dojdziemy do szyby, za którą znajduje się ów niewielki fragment. Makietę dawnej budowli wraz z przylegającym forum można oglądać w Museum of London.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów