Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bazylika rzymska w Londynie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Piwnice salonu fryzjerskiego z widocznymi fundamentami bazyliki rzymskiej
Piwnice salonu fryzjerskiego z widocznymi fundamentami bazyliki rzymskiej

Trzypiętrowa bazylika zbudowana przez Rzymian w odległym od stolicy cesarstwa Londinium była największą tego typu budowlą znajdującą się na północ od Alp. Skonstruowana w roku 70 n.e., powiększona w latach 90-120, stanowiła siedzibę ówczesnych władz miejskich, administracji, skarbca, świątyń oraz sądów.

Jedna ze ścian przylegała bezpośrednio do londyńskiego forum, gdzie mieściły się liczne sklepy i stoiska handlowe. Jedyny zachowany fragment – stanowiący prawdopodobnie podstawę łuku (arkady) został odkryty w drugiej połowie XIX w. podczas budowania Leadenhall Market (miejsca znanego szerzej z kręcenia scen do filmów o Harrym Potterze). Dzisiaj skrawek ten jest ukryty 6 metrów pod ziemią, w pomieszczeniach zakładu fryzjerskiego. Schodząc po stromych schodach dojdziemy do szyby, za którą znajduje się ów niewielki fragment. Makietę dawnej budowli wraz z przylegającym forum można oglądać w Museum of London.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów