Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Błędne zrozumienie przemowy Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cezar w serialu Rzym
Cezar w serialu Rzym

Według przekazu Swetoniusza, kiedy Juliusz Cezar w roku 49 p.n.e. przekroczył Rubikon, zdecydował się wystąpić na wiecu przed swoimi żołnierzami i przemówić do nich, aby udowodnić swoje racje.

W trakcie przemowy Cezar intensywnie gestykulował, ponosząc często palec lewej ręki, na którym nosił swój pierścień ekwicki, zapewniając że wynagrodzi wszystkich, którzy staną u jego boku i pozwolą mu ocalić honor. Wielu legionistów uznało ten gest za obietnicę przyznania statusu ekwickiego; pojawiła się także plotka, jakoby każdy legionista miał otrzymać po 400 tysięcy sestercji.

Warto zaznaczyć, że ekwici oraz senatorzy mieli prawo nosić złoty pierścień i musieli posiadać majątek w wysokości 400 tysięcy sestercji. Stąd zapewne mylne przekonanie i błędne zrozumienie wystąpienia Cezara.

Później weterani wielokrotnie mieli wypominać Cezarowi obietnice zapłaty, przekazania ziemi i zwolnienia ze służby.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Juliusz Cezar, 33

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów