Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Błędne zrozumienie przemowy Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cezar w serialu Rzym
Cezar w serialu Rzym

Według przekazu Swetoniusza, kiedy Juliusz Cezar w roku 49 p.n.e. przekroczył Rubikon, zdecydował się wystąpić na wiecu przed swoimi żołnierzami i przemówić do nich, aby udowodnić swoje racje.

W trakcie przemowy Cezar intensywnie gestykulował, ponosząc często palec lewej ręki, na którym nosił swój pierścień ekwicki, zapewniając że wynagrodzi wszystkich, którzy staną u jego boku i pozwolą mu ocalić honor. Wielu legionistów uznało ten gest za obietnicę przyznania statusu ekwickiego; pojawiła się także plotka, jakoby każdy legionista miał otrzymać po 400 tysięcy sesterców.

Warto zaznaczyć, że ekwici oraz senatorzy mieli prawo nosić złoty pierścień i musieli posiadać majątek w wysokości 400 tysięcy sesterców. Stąd zapewne mylne przekonanie i błędne zrozumienie wystąpienia Cezara.

Później weterani wielokrotnie mieli wypominać Cezarowi obietnice zapłaty, przekazania ziemi i zwolnienia ze służby.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Juliusz Cezar, 33

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów