Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Brutus na zawsze zdrajcą

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Brutus na zawsze zdrajcą
Brutus na zawsze zdrajcą

Marek Juniusz Brutus jest po dziś dzień ucieleśnieniem zdrady. Choć dziś znamy go prawie wyłącznie, jako mordercę Cezara to za życia zasłynął, jako wybitny retor i znawca filozofii – za co wysoko cenił go sam Cyceron. Ponadto warto zauważyć, że choć ostatecznie stał się jednym z bliskich współpracowników Cezara, to już wcześniej walczył przeciwko niemu i zawsze identyfikował się z konserwatywną, tradycyjną częścią rzymskiej sceny politycznej.

W walce o władzę pomiędzy Cezarem a Pompejuszem popierał Pompejusza, walcząc po jego stronie pod Dyrrachium i Farsalos, gdzie dostał się ostatecznie do niewoli w 48 roku p.n.e. Brutus zdecydował się napisać list z prośbą o łaskę, którą Cezar ostatecznie przyjął. Brutus przeszedł na jego stronę, a Cezar wtajemniczył go w krąg swoich najbliższych zauszników. Powierzył mu namiestnictwo Galii, a w 45 roku p.n.e. namaścił na pretora. Brutus cały czas jednak żywił w sobie pogardę dla dyktatury Cezara i jego próby obalenia republikańskiego porządku.

Warto wspomnieć o Brutusie pewną historię – otóż na początku swojej kariery uwikłał się w skandal finansowy: udzielił pożyczki mieszkańcom wyspy Salamis na 48%, choć rzymskie prawo zakazywało udzielania mieszkańcom prowincji kredytu na więcej niż 12%. Później jeden z jego zauszników próbował wymusić spłatę nielegalnej pożyczki, co doprowadziło do śmierci pięciu salamińskich polityków.

Źródła wykorzystane
  • Cary M., Scullard H. H., Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna t. I, Warszawa 1992
  • Kazimierz Kumaniecki, Cyceron i jego współcześni, Warszawa 1989

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów