Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Centenaria – ufortyfikowane rzymskie gospodarstwa rolne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Qasr Banat, centenarium
Qasr Banat, centenarium

Centenaria (w l.poj. centenarium) były to ufortyfikowane gospodarstwa rolne na terenach północnej Afryki – Trypolitania (północno-zachodnia część Libii; przy wybrzeżu). Do tej pory udało się natrafić na pozostałości po ponad 2000 takich obiektów, m.in. Gheriat esh-Shergia, Qasr Banat lub Suq al-Awty, które stanowiły tzw. Limes Tripolitanus.

Tego typu budowle powstawały głównie z potrzeby samodzielnej ochrony dobytku przed plemiona koczowniczymi (Nomadami) mieszkającymi na pustyniach, które przemieszczały się sprawnie za sprawą dromaderów. Z racji na fakt, że ziemie były żyzne mieszkańcy kultywowali głównie zboże, daktyle, figi, oliwki i warzywa. Hodowano także kozy, dromadery i krowy.

Kim byli ludzie, którzy osiedlali się na tych ziemiach i trudnili hodowlą oraz uprawą? Byli to zazwyczaj weterani, którym przyznano ziemię po odbytej służbie lub Nomadzi, którzy wybrali osiadły tryb życia. W III wieku n.e. Trypolitania była bardzo różnorodna etnicznie, co jednak nie przeszkadzało w kooperacji.

Wszystkie wspomniane gospodarstwa były wybudowane na planie kwadratu oraz posiadały wieże strażnicze, które umożliwiały komunikację ze sobą. W ten sposób można było łatwo ostrzec okoliczne gospodarstwa przed niebezpieczeństwem i zorganizować wspólnie obronę. Właściciele gospodarstw byli zaczątkiem późniejszych oddziałów piechoty limitanei, które miały przyjmować pierwszy atak na granicach oraz wytrwać do momentu wsparcia ze stront bardziej lotnych oddziałów jazdy. Tego typu organizacja występowała już w pełni za panowania Konstantyna I (panował w latach 306-337 n.e.).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów