Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cezar i rodzina Brutusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Aktorka Lindsay Duncan jako Serwilia w serialu Rzym"
Aktorka Lindsay Duncan jako Serwilia w serialu Rzym.

Gajusz Juliusz Cezar był znanym kochankiem i uwodzicielem rzymskich kobiet z wysokich sfer. Jedną z Rzymianek, którą uwiódł była matka Marka Brutusa – Serwilla.

W trakcie pełnienia drugiego konsulatu kupił jej ponoć perłę wartości sześciu milionów sesterców, a w czasie wojny domowej, pomijając inne dary, pomógł jej na­być olbrzymie dobra w drodze licytacji, po niezwykle niskiej cenie. Spotkało to się zdziwieniem opinii publicznej. Sam Cyceron zauważył: „Wiedzcie, że jeszcze taniej kupiono, niż sądzicie, po potrąceniu trzeciej części”. Krążyły bowiem plotki, że Serwilia zdecydowała się oddać Cezarowi córkę Tercję dla własnych przyjemności. Tercja oznacza z łaciny „trzecia”.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Boski Juliusz, 50

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów