Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Co chowali wielcy świata antycznego pod poduszkę?

Aleksander Wielki
Aleksander Wielki

Plutarch w swoim dziele („Żywot Aleksandra”, 8) wspomina, że Aleksander Wielki w czasie snu trzymał pod poduszką specjalną kopię „Iliady”, opatrzoną komentarzami Arystotelesa. Wynikało to w dużej mierze z zamiłowania wodza do tego greckiego eposu oraz postaci Achillesa.

Według Atenajosa (grecki pisarz z II-III wieku n.e.) jego ojciec Filip preferował na czas drzemki chować pod poduszkę złoty puchar do wina.

Dla odmiany z kolei w świecie rzymskim wiemy, że m.in. adoptowany syn cesarza Hadriana i przewidywany sukcesor – Cejoniusz Kommodus – do snu czytał książkę kucharską Apicjusza i „Amores” Owidiusza.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów