Czy prezerwatywy znane były już antycznym Grekom i Rzymianom? W Internecie natrafić możemy wiele informacji na ten temat, m.in. jakoby rzymscy legioniści wykorzystywali jelita zwierząt (zwłaszcza owiec) jako kondomy. Czy to rzeczywiście prawda?
Znaleźć można w internecie informacje, jako rzymscy legioniści przytwierdzali kondomy rzemykiem, żeby nie spadały w czasie stosunku. Ponadto zaopatrzeniowcy armii musieli zapewnić odpowiednie dostawy kondomów „napalonym” legionistom. Podobno pewien zwycięski Rzymianin zrobił prezerwatywę z mięśnia (lub skóry) pokonanego wroga, nasączoną oliwą. Na co dzień jednak korzystać oni mieli z pęcherzy zwierzęcych.
Jednym z głównych opracowań, które opisują fakt stosowania jelit zwierzęcych jako prezerwatywy jest dzieło Pani Aine Collier pt: „The Humble Little Condom”. Jak się jednak okazuje praca ta nie posiada żadnych odniesień do innej literatury naukowej, a źródła antyczne są źle zinterpretowane; przykładowo autorka interpretowała każdą wzmiankę o nałożenie czegoś na członka, właśnie jako stosowanie antykoncepcji.
Nie posiadamy żadnych dowodów na to, aby antyczni Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie stosowali prezerwatywy i środowisko naukowe jest raczej w tym temacie zgodne. Przypuszcza się, że cała hipoteza o stosowaniu kondomów w czasach antycznych wynika z mitologii. W „Metamorfozach” greckiego gramatyka Antoniusza Liberalisa (II wiek n.e.) można znaleźć opowieść o królu Minosie, który został przeklęty przez żonę z powodu zbyt wielu zdrad i w którego spermie zalęgły się skorpiony, węże i stonogi. Wszystkie kobiety, z którymi się kochał, umierały. Minos przechytrzył jednak zazdrosną małżonkę, stosując prezerwatywy z koziego pęcherza, w które wpadały węże i skorpiony.
Istnieją jednak pewne odniesienia w starożytnych źródłach medycznych (np. Soranus w Ginekologii księga I, 60-64; Hipokrates O naturze kobiety; Dioskurydes De Materia Medica) na inne formy antykoncepcji stosowane przez kobiety – m.in. mikstury i globulki z roślin oraz minerałów były przepisane kobietom, które nie chciały zajść w ciążę, wraz z sugestiami jak ich używać. Sugerowano także kichanie, skakanie lub picie zimnej wody po stosunku. Naturalnie, skuteczność tych sposobów jest dyskusyjna, jednak pokazuje, że już w czasach starożytnych ludzie chcieli kontrolować swoją płodność.