Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy prezerwatywy znane były już antycznym Grekom i Rzymianom?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Priap z wzwodem
Priap z wzwodem

Czy prezerwatywy znane były już antycznym Grekom i Rzymianom? W internecie natrafić możemy wiele informacji na ten temat tego, że jakoby rzymscy legioniści wykorzystywali jelita zwierząt (zwłaszcza owiec) jako kondomy. Czy to rzeczywiście prawda?

Rzymscy legioniści przytwierdzali ponoć kondomy rzemykiem, żeby te nie spadały w czasie stosunku. Inne informacje głoszą, jakoby rzymska armia miała być zaopatrzona w odpowiednią ilość kondomów dla „napalonych” legionistów. Co więcej, pewien zwycięski Rzymianin zrobił prezerwatywę z mięśnia (lub skóry) pokonanego wroga, nasączonego oliwą; na co dzień jednak korzystać oni mieli z pęcherzy zwierzęcych.

Jednym z głównych opracowań, które opisują fakt stosowania jelit zwierzęcych jako prezerwatywy jest dzieło Pani Aine Collier pt: „The Humble Little Condom”. Jak się jednak okazuje praca ta nie posiada żadnych odniesień do innej literatury naukowej, a źródła antyczne są źle zinterpretowane; przykładowo autorka interpretowała każdą wzmiankę o nałożeniu czegoś na męskiego członka, właśnie jako stosowanie antykoncepcji.

Nie posiadamy żadnych dowodów na to, aby antyczni Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie stosowali prezerwatywy i środowisko naukowe jest raczej w tym temacie zgodne. Przypuszcza się, że cała hipoteza o stosowaniu kondomów w czasach antycznych wynika z mitologii. W „Metamorfozach” greckiego gramatyka Antoniusza Liberalisa (II wiek n.e.) można znaleźć opowieść o królu Minosie, który został przeklęty przez żonę z powodu zbyt wielu zdrad i w którego spermie zalęgły się skorpiony, węże i stonogi. Wszystkie kobiety, z którymi się kochał, umierały. Minos przechytrzył jednak zazdrosną małżonkę, stosując prezerwatywy z koziego pęcherza, w które wpadały węże i skorpiony.

Istnieją jednak pewne odniesienia w starożytnych źródłach medycznych (np. Soranus w Ginekologii księga I, 60-64; Hipokrates O naturze kobiety; Dioskurydes De Materia Medica) na inne formy antykoncepcji. Kobiety np. stosowały mikstury i globulki z roślin oraz minerały, tak aby uniknąć zajścia w ciążę. Sugerowano także kichanie, skakanie lub picie zimnej wody po stosunku, co miało neutralizować nasienie. Naturalnie, skuteczność tych sposobów jest dyskusyjna, jednak pokazuje, że już w czasach starożytnych ludzie chcieli kontrolować swoją płodność.

Autor: Jakub Jasiński (przy wsparciu Melody Li)
Źródła wykorzystane
  • Adam Leszczyński, Prezerwatywa stara jak świat, "Gazeta Wyborcza", 17 marca 2014
  • Fahd Khan, Saheel Mukhtar, Ian K. Dickinson, Seshadri Sriprasad, The story of the condom, 2013

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów