Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Detal z mozaiki ukazujący mit o Hippodameji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Detal z mozaiki ukazujący mit o Hippodameji
Detal z mozaiki ukazujący mit o Hippodameji

Detal z rzymskiej mozaiki w willi w Hiszpanii (villa de Noheda) ukazujący trzy ścięte głowy. Obiekt datowany jest na IV wiek n.e.

Ojcem Hippodameji był Ojnomaos, król Pisy w Elidzie, który bojąc się przepowiedni, że zostanie kiedyś zabity przez zięcia, uniemożliwiał córce zamążpójście. Kiedy w pałacu pojawiło się osiemnastu zalotników, król ogłosił, że rękę jego córki otrzyma ten, który pokona go w wyścigu rydwanów. W przypadku jego zwycięstwa, pokonany zostanie zabity.

W wyniku kolejnych osiemnastu wyścigów, każdy z zalotników został ścięty o głowę, a król głowy powiesił na murach pałacu.

Co ciekawe, sama willa jest jednym z największych domów rzymskich w Hiszpanii (sala biesiadna miała 291 m kw.). Wykopaliska na miejscu trwają od 10 lat i do tej pory odkryto jedynie 5% powierzchni.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów