Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Detal z mozaiki ukazujący mit o Hippodameji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Detal z mozaiki ukazujący mit o Hippodameji
Detal z mozaiki ukazujący mit o Hippodameji

Detal z rzymskiej mozaiki w willi w Hiszpanii (villa de Noheda) ukazujący trzy ścięte głowy. Obiekt datowany jest na IV wiek n.e.

Ojcem Hippodameji był Ojnomaos, król Pisy w Elidzie, który bojąc się przepowiedni, że zostanie kiedyś zabity przez zięcia, uniemożliwiał córce zamążpójście. Kiedy w pałacu pojawiło się osiemnastu zalotników, król ogłosił, że rękę jego córki otrzyma ten, który pokona go w wyścigu rydwanów. W przypadku jego zwycięstwa, pokonany zostanie zabity.

W wyniku kolejnych osiemnastu wyścigów, każdy z zalotników został ścięty o głowę, a król głowy powiesił na murach pałacu.

Co ciekawe, sama willa jest jednym z największych domów rzymskich w Hiszpanii (sala biesiadna miała 291 m kw.). Wykopaliska na miejscu trwają od 10 lat i do tej pory odkryto jedynie 5% powierzchni.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów