Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Domicjan i obawy o zamach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Domicjan
Domicjan

Cesarz Domicjan, mimo początkowo spokojnych rządów, z czasem stał się bardzo podejrzliwy. Niemal zawsze towarzyszyła mu straż. Ściany swojego pałacu pokrywał błyszczącym kamieniem (tzw. fengit), aby za sprawą połysku widzieć to co dzieje się za jego plecami. 

Domicjan mawiał ponoć nawet: „nieszczęsna jest dola pryncepsów, gdyż nie uwierzą w doniesienia o spisku, aż zostaną zamordowani”. Jak się okazało jego podejrzenia był słuszne. Senatorowie nie byli mu przychylni, zresztą wielu współpracowników także. Wreszcie jego żona Domicja Longina weszła w spisek z jego zaufanymi wyzwoleńcami i dwoma prefektami pretorianów.

Cesarza zasztyletowano 96 roku n.e. Tym samym zakończyła swoje panowanie dynastia flawijska.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Domicjan

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów