Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Domus Romana na Malcie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Domus Romana na Malcie
Domus Romana na Malcie

Domus Romana są to pozostałości domu rzymskiego na Malcie na granicy miast Mdina i Rabat (antyczne miasto Melite), w centralnej części wyspy. Obiekt zamieszkany był w okresie I p.n.e. – II wiek n.e.

Ruiny odkryte zostały przypadkiem (w trakcie prac konstrukcyjnych) w roku 1881, a wraz z nimi szereg niesamowitych przedmiotów z czasów rzymskich (np. lampki oliwne, przybory, monety, amfory), posągi, mozaiki czy nagrobki muzułmańskie. Od 1882 roku obszar domu rzymskiego został otwarty dla zwiedzających jako muzeum.

Dom rzymski posiadał – wzorując się na greckim stylu architektonicznym – duży perystyl (wewnętrzny dziedziniec). Zarówno podłogi perystylu jak i pokoje w domu były pięknie udekorowane licznymi mozaikami, wykonanymi dwoma technikami: opus vermiculatum (wykorzystywano bardzo małe kawałki – do 1 mm – kamienia, szkła lub ceramiki, dla ukazania figur i cieni); lub opus tessellatum (wykorzystywano większe kawałki – ok 4 mm – dla ukazania figur geometrycznych lub prostych figur).

Na ścianach natrafiono także na pozostałości po naściennych malowidłach, imitujących kolorowy marmur. Wśród wyjątkowo cennych znalezisk są m.in. rzeźba cesarza Klaudiusza, jego córki Klaudii Antonii oraz duża mozaika podłogowa ukazująca gołębie na fontannie.

Po upadku Rzymu, w XI wieku na terenie domu założono cmentarz muzułmański.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów