Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Droga rzymska Via Salaria

Na czerwono oznaczona Via Salaria.
Na czerwono oznaczona Via Salaria. | EH101 from it

Via Salaria (dosłownie „droga solna”) jest jedną z najstarszych dróg w Italii i starsza jest nawet od samego Wiecznego Miasta. Liczący 242 km trakt, łączył stolicę Imperium z Morzem Adriatyckim.

Via Salaria swoją nazwę wzięła od łacińskiego słowa salis czyli „sól”; drogą tą bowiem przewożono w głąb lądu sól z nadmorskich solanek (czynili tak już antyczni Sabinowie).

Droga solna rozpoczynała się tuż za Porta Salaria w Rzymie, a kończyła w miejscowości Castrum Truentinum, obok Martinsicuro.

Źródła wykorzystane
  • Ray Laurence, The roads of Roman Italy: mobility and cultural change, 1999

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów