Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dzieciobójstwo za Rzymian było akceptowaną praktyką

Dzieciobójstwo za Rzymian było akceptowaną praktyką
Dzieciobójstwo za Rzymian było akceptowaną praktyką

Dzieciobójstwo za Rzymian było akceptowaną praktyką, która pozwalała kontrolować liczbę członków familii, zanim pojawiła się skuteczna antykoncepcja. Kiedy nam może się wydawać taka praktyka okrucieństwem, kiedyś uważana była za normalną.

Dzieci tuż po urodzeniu nie były uważane za w pełni ludzkie. Swoje człowieczeństwo nabywały dopiero parę dni po urodzeniu, kiedy otrzymywały imię i potem, kiedy pojawiały się pierwsze zęby umożliwiające spożywanie pożywienia.

Najczęściej czyniono to poprzez nieuznanie potomka i jego porzucanie. Decyzję o tym, czy przyjąć dziecko do rodu podejmował pater familias, głowa rodziny. Już nawet prawo XII tablic regulowało kwestię „pozbywania” się zdeformowanych dzieci.

Pierwszym przeciwnikiem zabijania dzieci był filozof Filon z Aleksandrii (I p.n.e. – I wiek n.e.). Dopiero w roku 374 n.e. przyjęto prawo zakazujące dzieciobójstwo pod karą śmierci. W praktyce jednak oskarżeni byli rzadko skazywani.

Warto nadmienić, że dzieciobójstwo w kulturze rzymskiej było obecne już od samych, czyli legendy o założycielach Rzymu – bracia Romulus i Remus mieli zostać zabici na polecenie uzurpatora miasta Alba Longa – Amuliusa. Ci jednak cudownie przetrwali i zemścili się.

Źródła wykorzystane
  • Samuel X. Radbill, A history of child abuse and infanticide, [w:] Suzanne K. Steinmetz i Murray A. Straus, Violence in the Family, 1974
  • Greg Woolf, Ancient civilizations: the illustrated guide to belief, mythology, and art, 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów