Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dzieciobójstwo za Rzymian było stosowaną praktyką

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief ukazujący dzieci
Relief ukazujący dzieci

W antycznym Rzymie dzieciobójstwo było stosowaną praktyką. Pierwsze dni dziecka na świecie zawsze były niepewne; w starożytności wiele dzieci ze względu na ciężki poród, choroby i zły stan zdrowia nie przeżywały nawet kilku dni. Stąd też czekano z nadaniem imienia dziecku. Niekiedy dziecko mogło zostać celowo odrzucone przez rodziców.

Powody porzucenia były najróżniejsze: płeć dziecka, deformacja, dziecko pochodziło z nieprawego związku czy zła sytuacja materialna rodziców. Najczęściej skazywano dziecko na śmierć, po prostu je porzucając. Decyzja przyjęciu dziecka do rodu należała do pater familias, głowy rodziny. Już prawo XII tablic regulowało kwestię „pozbywania” się zdeformowanych dzieci1.

Nie zawsze jednak porzucenie dzieci oznaczało śmierć; niekiedy porzucone na śmietniskach czy ulicach mogły zostać przygarnięte lub po prostu trafiały w ręce handlarza niewolników. W antycznym Rzymie dzieci często porzucano w charakterystycznym miejscu przy kolumience, która zyskała nazwę columna lactaria, czyli „kolumna mleczna”.

Dzieciobójstwo w kulturze rzymskiej było obecne już od samych początków. Przykładem jest legenda o założycielach Rzymu – braciach Romulusie i Remusie, którzy zagrażali władzy uzurpatora w mieście Alba Longa. Bliźniacy mieli zostać zabici w wieku niemowlęcym na polecenie Amuliusza. Ci jednak cudownie przetrwali, zemścili się, a Romulus dał początek Rzymowi.

Pierwszym wyraźnym przeciwnikiem zabijania dzieci był filozof Filon z Aleksandrii (I p.n.e. – I wiek n.e.). W roku 374 n.e., za cesarza Walentyniana, przyjęto prawo zakazujące dzieciobójstwo pod karą śmierci.

In ancient Rome, children were often abandoned in a characteristic place next to a column called columna lactaria, or „milk column”.

Przypisy
  1. Cyceron, De Legibus, III.8
Źródła wykorzystane
  • Angela Alberto, Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę, Warszawa 2021
  • Samuel X. Radbill, A history of child abuse and infanticide, [w:] Suzanne K. Steinmetz i Murray A. Straus, Violence in the Family, 1974
  • Greg Woolf, Ancient civilizations: the illustrated guide to belief, mythology, and art, 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów