Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dziel i rządź – metoda Rzymian na podbój

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Legioniści w walce podczas wojny Trajana z Dakami (początek II wieku n.e.)
Legioniści w walce podczas wojny Trajana z Dakami (początek II wieku n.e.). | Zdjęcie: Angus McBride

Dziel i rządź (divide et impera) jest to zasada podboju i podporządkowywania sobie ludów poprzez ciągłe wzniecanie wewnętrznych konfliktów na podbitych terenach i występowanie jako rozjemca zwaśnionych stron. Metoda ta znana już była w świecie antycznym, a mistrzami w jej stosowaniu byli antyczni Rzymianie.

Rzymianie byli pierwszymi, którzy zastosowali divide et impera1 w praktyce. Świetnym przykładem był podbój Półwyspu Apenińskiego – proces ciągnący się od V wieku p.n.e. do roku 264 p.n.e., kiedy to Rzymianie zdobyli ostatnie wolne miasto etruskie – Volsini. Rzym miał od teraz pod swoim panowaniem ziemie od Arno i Rubikonu po Cieśninę Sycylijską.

„Synowie wilczycy” z małego miasta-państwa rozrośli się do olbrzymich rozmiarów, obejmując swoimi wpływami całą Italię. Ich podbój w głównej mierze opierał się podpisywaniu umów z podbitymi ludami, zwanymi odtąd „sprzymierzeńcami”. Ci z kolei nie mogli podpisywać umów między sobą, przez co nie mogły się zjednoczyć, aby pokonać Rzymian. Co więcej, Rzymianie domagali się od podbitych ludów kontyngentów wojskowych, których mogli użyć w przypadku wojny z przeciwnikiem.

Przykładem polityki „dzielenia i rządzenia” jest chociażby sposób traktowania Żydów przez Aulusa Gabiniusza – prokonsula w Syrii w 57 roku p.n.e. – który celowo podzielił ich ziemie na 5 mniejszych dystryktów. Wspomina o tym Józef Flawiusz w I księdze De bello Judaico.

Przypisy
  1. W nauce powszechnie przyjmuje się, że słowa te jako pierwszy wypowiedział król macedoński Filip II.
Źródła wykorzystane
  • Historia Powszechna t. 4. Konsolidacja hellenizmu. Początki Rzymu i przemiany świata klasycznego, kons. prof. dr hab. E. Papuci-Władyka, prof. dr hab. J. Ostrowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów