Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Evocatio – przyjmowanie obcych bóstw

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba Junony
Junona w IV wieku p.n.e. została przyjęta w Rzymie od miasta Weje.

W czasach kiedy Rzymianie podbijali inne ludy Italii, wymyślono zwyczaj, aby podczas niszczenia wrogiego miasta przejąć kult przynajmniej niektórych jego bóstw.

Rzymianie czynili to z obawy przed tajemnymi mocami potężnych istot. Domyślali się, że jeśli odbierze się bóstwu należną cześć i ofiary, do którego przywykło, mogłoby wywrzeć zemstę na zdobywcach. Natomiast jeśli bożek dostanie nową, czasem lepszą siedzibę, to okaże łaskę i przyjaźń pobożnemu i gościnnemu miastu. Takie uroczyste przenoszenie bóstw miało w Rzymie swoją nazwę: evocatio, czyli wywoływanie, z jednego miejsca do drugiego. W ten sposób Rzymianie przejmowali bogów ludów, które podbiły: etruskich, greckich, egipskich itp.

Autor: Martyna Rydzak
Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Mitologia starożytnej Italii

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów