Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Evocatio – przyjmowanie obcych bóstw

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba Junony
Junona w IV wieku p.n.e. została przyjęta w Rzymie od miasta Weje.

W czasach kiedy Rzymianie podbijali inne ludy Italii, wymyślono zwyczaj, aby podczas niszczenia wrogiego miasta przejąć kult przynajmniej niektórych jego bóstw.

Rzymianie czynili to z obawy przed tajemnymi mocami potężnych istot. Domyślali się, że jeśli odbierze się bóstwu należną cześć i ofiary, do którego przywykło, mogłoby wywrzeć zemstę na zdobywcach. Natomiast jeśli bożek dostanie nową, czasem lepszą siedzibę, to okaże łaskę i przyjaźń pobożnemu i gościnnemu miastu. Takie uroczyste przenoszenie bóstw miało w Rzymie swoją nazwę: evocatio, czyli wywoływanie, z jednego miejsca do drugiego. W ten sposób Rzymianie przejmowali bogów ludów, które podbiły: etruskich, greckich, egipskich itp.

Autor: Martyna Rydzak
Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Mitologia starożytnej Italii

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów