Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ewolucja władzy po pryncypacie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dioklecjan
Dioklecjan | Zdjęcie: Lotho2 | CC BY-SA 3.0

W III wieku n.e. władcy Rzymu zaczęli stopniowo odchodzić od pozorów Republiki. Rosnące ambicje polityczne cesarzy spowodowały wyparcie resztek instytucji republikańskich. Aurelian wprowadził system dominatu w drugiej połowie III wieku n.e., przyjmując tytuł dominus et deus („pan i bóg”). Dioklecjan dokonał pod koniec III wieku n.e. przebudowy administracji państwa, tworząc system tetrarchii. 

Po śmierci Teodozjusza I w 395 roku n.e. nastąpił podział Imperium Rzymskiego na Cesarstwo Zachodniorzymskie i Cesarstwo Wschodniorzymskie. Brak było określonych zasad powoływania następcy cesarza – stosowano system dziedziczenia, nominacji przez poprzednika lub wybór przez wodzów wojskowych. Cesarz stał na czele wszelkich organów władzy państwowej i sprawował władzę absolutną.

W stolicach obu cesarstw działały senaty, jednak ich rola sprowadzała się do administracji miejskiej. Rolę doradczą odgrywała rada pochodząca z mianowania cesarskiego i pełniąca zarazem funkcję dworu.

Źródła wykorzystane
  • Heather Peter, Upadek Cesarstwa Rzymskiego, Poznań 2006

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów