Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Farbowanie włosów było popularne wśród Rzymianek

Farbowanie włosów było popularne wśród Rzymianek
Farbowanie włosów było popularne wśród Rzymianek

Farbowanie włosów było niezwykle popularne wśród Rzymianek. Największą sławą cieszył się kolor czerwony, czarny i blond. Ten ostatni popularny był za sprawą Germanów i Galów, z którymi Rzymianie zaczęli mieć kontakt. Prostytutki były nawet zobligowane prawnie do posiadania koloru blond, aby się odróżniać od zwykłych Rzymian. Nie przeszkadzało to jednak w farbowaniu włosów przez mieszkańców.

Poszczególne barwniki osiągano z różnych składników, m.in. koziego tłuszczu, popiołu z drewna bukowego, henny, szafranu i wybielacza. Niektórzy Rzymianie przyozdabiali swoje włosy złotą posypką. W ten sposób upiększał swoje włosy cesarz Kommodus (panowanie w latach 180-192 n.e.).

Antyczni Rzymianie ponadto w celu pofarbowania włosów używali past zrobionych z pudru (talk) i różnych mydeł powstałych dzięki naturze. Ugotowany i zgnieciony orzech włoski, spalone i zwęglone jaja mrówek, gnijące resztki zwierzyny czy różne rodzaje jagody – to jedne z wielu sposobów pozyskiwania odpowiedniego barwnika. Wspomniane jaja najczęściej wykorzystywano, jako pastę do barwienia brwi.

Pliniusz Starszy sugerował z kolei, że kolor czarny najlepiej osiągnąć stosując wymoczone i zgniłe pijawki, które trzymano w czerwonym winie przez 40 dni1. Dla osiągnięcia koloru czerwonego zalecał wykorzystanie mieszanki tłuszczu zwierzęcego i popiołu bukowego2. Dla złotego idealny był ponoć szafran3. Owidiusz także wspominał, że do farbowania idealne są zioła i szafran4.

Przypisy
  1. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 32:23
  2. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 28:51
  3. Tertulian, De Culti Feminarum, 2:6:1
  4. Owidiusz, Ars Amatoria, 3:158-64

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów