Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Farbowanie włosów było popularne wśród Rzymianek

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska kobieta na malowidle
Rzymska kobieta na malowidle

Farbowanie włosów było niezwykle popularne wśród Rzymianek. Największą sławą cieszył się kolor czerwony, czarny i blond. Ten ostatni popularny był za sprawą Germanów i Galów, z którymi Rzymianie zaczęli mieć kontakt. Prostytutki były nawet zobligowane prawnie do posiadania koloru blond, aby się odróżniać od zwykłych Rzymian. Nie przeszkadzało to jednak w farbowaniu włosów przez mieszkańców.

Poszczególne barwniki osiągano z różnych składników, m.in. koziego tłuszczu, popiołu z drewna bukowego, henny, szafranu i wybielacza. Niektórzy Rzymianie przyozdabiali swoje włosy złotą posypką. W ten sposób upiększał swoje włosy cesarz Kommodus (panowanie w latach 180-192 n.e.).

Antyczni Rzymianie ponadto w celu pofarbowania włosów używali past zrobionych z pudru (talk) i różnych mydeł powstałych dzięki naturze. Ugotowany i zgnieciony orzech włoski, spalone i zwęglone jaja mrówek, gnijące resztki zwierzyny czy różne rodzaje jagody – to jedne z wielu sposobów pozyskiwania odpowiedniego barwnika. Wspomniane jaja najczęściej wykorzystywano, jako pastę do barwienia brwi.

Pliniusz Starszy sugerował z kolei, że kolor czarny najlepiej osiągnąć stosując wymoczone i zgniłe pijawki, które trzymano w czerwonym winie przez 40 dni1. Dla osiągnięcia koloru czerwonego zalecał wykorzystanie mieszanki tłuszczu zwierzęcego i popiołu bukowego2. Dla złotego idealny był ponoć szafran3. Owidiusz także wspominał, że do farbowania idealne są zioła i szafran4.

Przypisy
  1. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 32:23
  2. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 28:51
  3. Tertulian, De Culti Feminarum, 2:6:1
  4. Owidiusz, Ars Amatoria, 3:158-64

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów