Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fimbryjscy legioniści

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski legionista z I wieku p.n.e
Rzymski legionista z I wieku p.n.e. | Autor: Johnny Shumate

W 67 roku p.n.e. Lucjusz Licyniusz Lukullus został odwołany do Rzymu, a dowódcą rzymskich wojsk walczących na wschodzie został Pompejusz Wielki. Lukullus nie był lubiany przez żołnierzy za skąpstwo i za to, że ograniczał im możliwość plądrowania. Najbardziej jednak nienawidzili go fimbryjscy legioniści – weterani mający za sobą ponad 20 lat służby.

Wreszcie gdy zostali zwolnieni z wojska przez odchodzącego Lukullusa, dali upust swoim emocjom. Fimbrianie będąc w obozie, włożyli na siebie pancerze i hełmy, wyjęli miecze po czym z okrzykiem na ustach wyszli z obozu. Jako prywatni rzymscy obywatele nie podlegali już wojskowej dyscyplinie, dzięki czemu za ich teatralny wybryk Lukullus nic im nie zrobił. Ostatecznie Fimbrianie dołączyli do armii Pompejusza.

Autor: Mateusz Śniadach
Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Lukullus, 35.6
  • Ross Cowan, Legionista rzymski 109-58 przed Chr

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów