Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fresk ukazujący Lary

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk ukazujący Lary
Fresk ukazujący Lary

Fresk rzymski ukazujący parę Lar i świętego węża z Dom Wettiuszów w Pompejach. Obiekt datowany na I wiek p.n.e. i znajdował się w Lararium.

Lary trzymają w rękach ryton (naczynie do picia); a postać w środku, z nałożoną szatą na głowę – zapewne Geniusz (duch przodka) – trzyma w ręku paterę do libacji i kadzidło do w celu złożenia ofiary. Wąż z kolei symbolizuje płodność.

Lary (Lares) funkcjonowały w rzymskiej kulturze jako tajemnicze duchy, które odpowiadały za różne aspekty życia społecznego. Lary mogły opiekować się domostwami (Lares Faimiliares), polami (Lares Rurales) czy np. miastem (Lares Publici).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów