Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Galen i problemy psychiczne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Galen
Galen

Galen był rzymskim lekarzem greckiego pochodzenia, żyjącym w II wieku n.e. Uważany był w swoich czasach za wielkiego znawcę anatomii ludzkiej i medyka. Co ciekawe, zajmował się także zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Jak czytamy w jednym z jego traktatów (De Locis Affectis), jeden z jego pacjentów cierpiał na ciągły niepokój. Jak się okazuje, powodem jego niepokoju była obawa, że mityczny Atlas w końcu się zmęczy i upuści niebo, miażdżąc tym samym ziemię i ludzkość.
Trafiali mu się także pacjenci o bardzo dziwnych zachowaniach. Jeden z nich słysząc pianie koguta, zaczynał uderzać rękoma o boki ciała i naśladował głos ptaka. Inna osoba z kolei wierzyła, że wyhodowała sobie muszlę i z tego powodu unika każdego, kto się do niej zbliży, aby jej nie rozbić.

Czytając zapiski Galena możemy odnieść wrażenie że strach i problemy psychiczne występowały już w starożytności. Jak zauważa Galen, dla niektórych głównym źródłem strachu i depresji jest obawa przed śmiercią. Co ciekawe, są też tacy, którzy zarówno boją się śmierci jak i jej pragną.

Czynnikiem predestynującym występowanie depresji i wszechobecnego strachu jest melancholijność osoby, która z kolei wynika z żółci. Galen promował teorię o „humorach” Hipokratesa mówiącej, że ludzkie zachowania i cechy charakteru podyktowane są poziomem płynów ustrojowych:

  • krew – optymista, ekstrawertyk
  • czarna żółć – melancholik, kreatywny, miły i rozważny
  • żółta żółć – choleryk, pełen energii i pasji
  • flegma – flegmatyk,  niezawodny, życzliwy i uczuciowy.
Źródła wykorzystane
  • Galen, De Locis Affectis, VIII.190-191

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów