Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gladiator przyparty do muru

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Graffiti Marcus Attilius w Pompejach
Graffiti Marcus Attilius w Pompejach

Gladiatorami nie zostawali tylko niewolnicy, jeńcy wojenni czy przestępcy, mogli nimi zostać także wolni obywatele Rzymu, których skusiła szansa na zdobycie bogactwa czy możliwość wywalczenia sobie sławy, jako dobry wojownik. Jednak zdarzały się przypadki, kiedy paradoksalnie zawód gladiatora, wśród którego większość była niewolnikami była jedną z możliwości, aby niewolnikiem nie zostać.

Taki przypadek dotyczył Marcusa Attiliusa, który był wolnym obywatelem rzymskim. Z powodu długów, które na nim ciążyły i zapewne wpędziłyby go prędzej czy później w stan niewolnictwa, Marcus zdecydował się podjąć fach gladiatora, aby uzyskać pieniądze na spłatę swoich długów. Walczył jako murmillo i był wyposażony w miecz, prostokątną tarczę o zaokrąglonym kształcie, hełm oraz ochraniacz z pikowanej tkaniny pokrywający całą rękę aż po nadgarstek. Był mężczyzną w młodym wieku, otrzymał tytuł „tiro”, który był nadawany gladiatorom, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. W swojej pierwszej walce od razu został rzucony na głęboką wodę, ponieważ jego przeciwnikiem był gladiator należący do cesarza Nerona – Hilarus, który miał na swoim koncie już 14 walk i wygrał 12 z nich. Wszyscy naturalnie skazywali Marcusa Attiliusa na pewną porażkę z weteranem areny, jednak ten ku zdumieniu wszystkich rozpoczął swoją karierę z przytupem i odniósł swoje wielkie zwycięstwo nad Hilarusem, wywołując niemały szok wśród publiczności, a także wzbudził wielki podziw dla niego. Później walczył z kolejnym ulubieńcem publiczności – Reaciusem Felixem, który wygrał 12 walk z rządu, i który również musiał uznać jego wyższość. Marcus Attilius zyskał tym samym ogromną sławę i pieniądze, a więc udało mu się osiągnąć swój cel, dla którego został gladiatorem.

Marcus Attilius sprawiał wielkie wrażenie wśród publiczności dzięki swoim walkom, musiał wzbudzić podziw również pewnego artysty, który uwiecznił jego walki i dokonania podczas kariery na graffiti w Pompejach, które zostało odkryte w 2007 r. Na graffiti możemy zauważyć przy Attiliusie literkę „V” (vicit), co oznaczało zwycięstwo, a przy Reacjuszu Felixie literkę „M” (missus), która oznaczała porażkę i ułaskawienie.

Autor: Bartosz Kareciński
Źródła wykorzystane
  • Luciana Jacobelli, Gladiators at Pompeii, Los Angeles 2003
  • Zdjęcie

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów