Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gołębie pijące wodę z naczynia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gołębie pijące wodę z naczynia
Gołębie pijące wodę z naczynia | Zdjęcie: Roman History

Fragment rzymskiej mozaiki ukazującej grupę gołębi pijących z naczynia. Obiekt zdobił willę Hadriana w Tivoli (mieście leżącym w odległości około 28 kilometrów od Rzymu) w latach 118 – 134 n.e.

Rzymianie hodowali gołębie w ogromnych ilościach, zakładając gołębniki na dachach domów. Podobnie jak dziś, gołębie mięso było chętnie jadane.

W wielu rejonach Imperium wykorzystywano gołębie do przekazywania ważnych informacji. W III wieku n.e. cesarz Dioklecjan stworzył nawet pierwszą „pocztę lotniczą”. Dużo wcześniej jednak gołębie odegrały swoją ważną rolę historyczną. W 43 roku p.n.e. Brutus oblegany w Modenie przez Marka Antoniusza kontaktował się przy ich pomocy ze swoimi sprzymierzeńcami.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów