Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hadrian w starciu piśmiennym

Hadrian
Hadrian

Cesarz Hadrian (76-138 n.e.) często rywalizował z nauczycielami i filozofami w pismach prozaicznych lub utworach poetyckich. 

Pewnego razu zganił jakieś słowo użyte przez galijskiego myśliciela Faworynusa, który ustąpił cesarzowi. Przyjaciele śmiali się z mówcy, bowiem ustąpił Hadrianowi niesłusznie, gdyż tego słowa używali dobrzy autorzy.

Faworynus odparł: „Źle mi radzicie, nie pozwalając wierzyć, że rację ma ten, kto ma trzydzieści legionów”.

Źródła wykorzystane
  • Historycy Cesarstwa Rzymskiego, Hadrian, 16

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów